Budapešť 6. marca (TASR) - Na rozdiel od očakávaní po otvorení hraníc koncom minulého roka sa nezačali maďarské podniky húfne sťahovať za hranice, ale naopak, skôr slovenské a slovinské podniky zakladajú samostatné podniky v Maďarsku, prípadne zakladajú zmiešané podniky. Povedal to dnes pre TASR predseda Maďarsko-slovenskej sekcie Maďarskej obchodnej a priemyselnej komory (MKIK) András Dombi.
Podľa jeho slov Slováci vnímajú Maďarsko ako veľmi dôležitý trh, a keďže vyrábajú svoje výrobky s menšími nákladmi, tovar vedia v Maďarsku predať lacnejšie.
"Slovenskí podnikatelia zakladajú podniky v oblasti stavebníctva, obchodu s nábytkom, a sú aj iniciatívni v potravinárskom priemysle v prihraničných župách Maďarska. Domnievame sa, že tie slovenské podnikateľské subjekty, ktoré do vstupu Maďarska a SR do schengenskej zóny vyvážali maďarským partnerom základné suroviny, napríklad v drevárskom priemysle, teraz zakladajú podniky a obchody na maďarskej strane s hotovými, napríklad stolárskymi výrobkami," uviedol predseda.
Podstatný rozvoj podnikania by podľa Dombiho priniesol malým a stredným podnikom spoločný vstup SR a Maďarska do eurozóny, alebo keby Maďarsko krátko po vstupe SR tiež prijalo spoločnú európsku menu. Pri tvorbe cien je totiž parita stále veľkým rizikovým činiteľom.
"Na základe účasti podnikateľských subjektov na stretnutiach podnikateľov a na konzultáciách, ďalej na základe záujmu klientov v kanceláriách služieb zákazníkom, ktoré v rámci programu cezhraničnej spolupráce Phare-CBC sekcia MKIK otvorila v Salgótarjáne a v Lučenci, môžeme skonštatovať, že v súčasnosti je o 15-20 % väčší záujem slovenských subjektov zakladať podniky v Maďarsku," povedal predseda Maďarsko-slovenskej sekcie MKIK.