Budapešť 19. marca (TASR) - Maďarský protimonopolný úrad GVH vyjadril "vážne znepokojenie" ohľadom návrhu na zlúčenie ropných spoločností OMV a MOL. Schválenie tejto fúzie by bolo pravdepodobne možné iba pod podmienkou predaja jednej rafinérie.
"Podľa doteraz dostupných informácií sme naďalej vážne znepokojení navrhovanou fúziou," povedal pre agentúru Reuters šéf GVH Zoltán Nagy. "Naše znepokojenie je dostatočne veľké, aby bol potrebný predaj rafinérie." Dodal, že GVH si nie je istý, či je možné úplne odstrániť obavy týkajúce sa rafinérskych aktivít a veľkoobchodného predaja.
Rakúsky koncern OMV podal ponuku na prevzatie MOL v hodnote 14 miliárd EUR, v prepočte 453,75 miliardy SKK. EK začiatkom tohto mesiaca začala hĺbkové vyšetrovanie ponuky. Hlavné body vyšetrovania sa týkajú transportných sietí a petrochemických aktivít. Výsledok vyšetrovania oznámi do 22. júla.
OMV vyzval EK, aby ponuku schválila, ale komisia musí najprv preskúmať, či by jej prípadná realizácia nepoškodila hospodársku súťaž. MOL sa postavil proti plánom OMV už v lete 2007, kedy ich rakúsky koncern po prvý raz zverejnil.
Prešetrenie ponuky ešte neznamená, že EK ju neschváli, dokonca ani to, že bude mať nejaké námietky. Komisia chce predovšetkým preskúmať, čo by sa stalo, keby ropovody, plynovody, zásobníky plynu a ropy a ďalšie distribučné zariadenia oboch spoločností mali jedného majiteľa. Každý z koncernov má výrazný podiel na svojom domácom trhu a podľa MOL by ich zlúčenie obmedzilo hospodársku súťaž.
Komisia okrem toho prešetrí rafinérske aktivity oboch spoločností. Po fúzii by rafinérska kapacita nového koncernu dosiahla 860 000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). MOL tvrdí, že v niektorých krajinách by tak vnikol takmer monopol, ktorý by mohol zvyšovať ceny viac, ako by si to mohol dovoliť v konkurenčnom prostredí. Podľa maďarskej spoločnosti je tento problém najvážnejší v Maďarsku, na Slovensku a v Rakúsku.
GVH súhlasí s niektorými obavami MOL, Nagy však zdôraznil, že úrad zatiaľ nedospel ku konečnému rozhodnutiu ohľadne ponuky. "V rafinérskej oblasti a veľkoobchode by po fúzii vznikol takmer monopol v Maďarsku, Rakúsku a na Slovensku a možno, zdôrazňujem slovo možno, aj v niektorých oblastiach severného Talianska a južného Nemecka."
Informovala o tom agentúra Reuters.