Praha 22. marca (TASR) - Česká republika (ČR) sa pokúša zastaviť posilňovanie domácej meny. Plánované opatrenia však asi nebudú veľkou prekážkou jej ďalšieho zhodnocovania.
Česká národná banka (ČNB) a ministerstvo financií v utorok informovali, že rokujú o opatreniach, ktoré by mali zastaviť rast kurzu českej koruny. ČNB navrhuje zmrazenie príjmov z privatizácie, ďalej nevymieňanie dotácií z Európskej únie (EÚ) za koruny na trhu a nevydávanie eurobondov. "Ideálnym riešením by bola dohoda medzi Českou národnou bankou a celým kabinetom, nie iba ministerstvom financií, ktorá by pokrývala tri oblasti," povedal v utorok viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Hampl vymenoval tieto oblasti, ako "príjmy z privatizácie a ich zmrazenie, alebo prinajmenšom nevymieňanie za koruny na trhu, nevydávanie eurobonodov a nevymieňanie dotácií z EÚ na trhu".
Zmrazenie príjmov z privatizácie by v praxi vyzeralo tak, že peniaze, ktoré by český štát utŕžil zo svojich majetkových podielov za predaj Českých aerolínií, Českej pošty či Budvaru, mali byť uložené na špeciálny účet ČNB alebo ministerstva financií.
"Neboli by teda prevedené na koruny a čakali by na vstup Česka do eurozóny. Tým by sa ďalej nezvyšoval dopyt po českej mene, ktorý vedie k posilňovaniu koruny," napísal denník E15, ktorý na návrh ČNB ako prvý upozornil. Hovorkyňa centrálnej banky Pavlína Bolfová ho v utorok bližšie spresnila s tým, že o podrobnostiach bude hovoriť po uzatvorení dohody s ministerstvom financií. Navrhované vytvorenie zvláštneho rezervného účtu by podľa E15 mohlo byť v súlade s plánom dôchodkovej reformy.
Po utorkovom vyhlásení česká koruna stratila 1,6 % voči euru. Podľa niektorých dílerov a analytikov však toto oslabenie koruny bolo skôr dlho očakávanou korekciou a nie reakciou na pripravované opatrenia.
Hlavný analytik ČSOB Martin Kupka tvrdí, že presmerovanie peňazí z fondov EÚ, ktorých objem by sa mal v najbližších rokoch zvýšiť, a z privatizácie mimo trh odstráni iba jeden z faktorov posilňovania meny. Dodal, že to nebude mať vplyv na ostatné faktory podporujúce silnú korunu. "Môže to eliminovať volatilitu koruny smerujúcu k ďalšiemu posilneniu? Pravdepodobne nie."
V posledných mesiacoch, počas ktorých koruna posilňovala, česká vláda nevydala žiadne eurobondy ani na trh neprišli žiadne peniaze z privatizácie. V najbližších týždňoch však kabinet bude rokovať o predaji Pražského letiska a Českých aerolínií.
ČNB ani predstavitelia vlády nespresnili detaily plánovanej dohody, o ktorej sa stále rokuje. ČNB sa ale nepokúša zvrátiť posilňovanie koruny, ktorého motorom je silná ekonomik a export, plus nižšie úrokové sadzby voči sadzbám v eurozóne
Očakáva sa, že reálne môže česká koruna počas tohto roka posilniť iba o 5 %. Keď dosiahla 4. marca rekordný kurz 24,83 CZK/EUR, medziročný rast jej kurzu voči euru predstavoval 11,7 % a oproti minimám z júla 2007 bol kurz silnejší o 13,8 %. Analytici predpovedajú, že česká koruna bude v najbližšej dobe oslabovať, neskôr by sa však mala vrátiť k zhodnocovaniu.
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma 4. marca povedal, že koruna sa ocitla mimo racionálne zdôvodniteľných úrovní. Viceguvernér Miroslav Singer zaujal minulý týždeň miernejšie stanovisko. Uviedol, že aj napriek výraznému posilneniu koruny, ktoré prispieva k sprísneniu menových podmienok, zatiaľ nespozoroval, že by sa export nedokázal vyrovnať s touto situáciou. Silná koruna môže pomôcť mierne spomaliť ekonomiku, čo nemusí byť na škodu, dodal Singer. Vlani dosiahol rast hrubého domáceho produktu (HDP) ČR 6,5 %.
Podľa prognóz by zahraničný obchod ČR mal zostať tento rok v prebytku a deficit bežného účtu platobnej bilancie dosiahol v poslednom kvartáli 2007 iba 2,5 % HDP.
Analytici francúzskej banky BNP Paribas tvrdia, že česká koruna nie je nadhodnotená. "Nesúhlasíme s guvernérom Tůmom ohľadne fundamentov, ktoré stoja za silou koruny, a naďalej si myslíme, že kurz okolo 25 CZK/EUR je primeraný," uvádza sa v správe banky.
Aj keď ČNB považuje kurz českej koruny za príliš vysoký, pomohol k utlmeniu cenových tlakov. Napriek tomu dosiahla medziročná miera inflácie v januári a vo februári 7,5 %, čo je výrazne nad inflačným cieľom ČNB 3 % +/1 jeden percentuálny bod.
Podľa analytikov, medzi ktorými uskutočnila prieskum agentúra Reuters, silná koruna odradí ČNB od zvýšenia úrokových sadzieb na jej zasadaní 26. marca.
Informovala o tom agentúra Reuters.
1 20 lom