Rio de Janeiro 24. marca (TASR) -
Brazílsky hrubý domáci produkt (HDP) bol vlani v poslednom štvrťroku o 6,2 % vyšší než v rovnakom období 2006. Ekonomika Brazílie zaznamenala prírastok už 24 štvrťrokov bez prerušenia. Tento rok by mal vzrásť jej HDP v porovnaní s vlaňajšou skutočnosťou o 4,8 až 5,4 %. Rast domácej spotreby sa stal hlavným motorom vzostupu najväčšej ekonomiky Latinskej Ameriky.
Brazílie sa americká finančná kríza doteraz takmer nedotkla. Podiel Spojených štátov na jej zahraničnom obchode je 15-%, ale hlavným obchodným partnerom Brazílčanov sa stala Európska únia s podielom 20 %.
Brazília posledných šesť rokov sústavne posilňuje hodnotu svojej meny, reálu. Dosahuje to rastom ekonomiky, dlhodobým prebytkom zahranično-obchodnej bilancie, vďaka prílevu zahraničného kapitálu a zvyšovaniu ťažby ropy. Demokratické a stabilné politické pomery v krajine sa stávajú magnetom pre zahraničných investorov. Len v januári prišli do Brazílie investície v celkovej hodnote 4,8 miliardy USD, v prepočte 99,5 miliardy SKK. Vlani v rovnakom mesiaci dosiahla ich hodnota 2,4 miliardy USD. Krajina sa už zaradila aj do klubu producentov ropy. Má jej k dispozícii okolo 21 miliárd barelov (barel = 159 litrov). Brazílske ropné rezervy sú také veľké ako napríklad Číny či USA.
Štátny podnik Petrobras vlani koncom decembra informoval, že 300 kilometrov východne od Ria de Janeiro objavil pod dnom Atlantiku ložisko ropy, ktorého výdatnosť sa odhaduje na 6 miliárd barelov. Ťažba z nových polí by sa mala začať už v roku 2010. Avšak Brazília by si mala kryť dopyt po ropných produktoch z vlastných zdrojov už do konca tohto roku.
Nemecký denník Financial Times Deutschland uviedol, že Brazílii nezostáva veľa voľných prostriedkov, ktoré by mohla požičiavať zahraničným záujemcom. Experti však nepochybujú o tom, že postupom času ich bude mať čoraz viac, čo jej umožní, aby zarábala aj požičiavaním peňazí.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.