Tomášovce 31. marca (TASR) Menšie farmy totiž v uplynulých rokoch na Slovensku celkom vymizli a z dôvodu nerentability zatvorili chovy už aj niektoré väčšie. Dnes fungujú už len štyri, tvrdí Norbert Horváth, konateľ jednej z najmodernejších fariem na Slovensku, ktorú vlastní spoločnosť Oriktolagus Tomášovce v okrese Lučenec.
"Veľkochovatelia by potrebovali aspoň minimálnu podporu od štátu. Dotáciu tak 5 až 10 Sk na kilogram živej váhy," uviedol Horváth pre TASR. Chovateľom sa totiž za uplynulé dva až tri roky enormne zvýšili vstupy. Len ceny kŕmnej pšenice stúpli vlani o 50 %. Vyššie sú aj ceny granúl a samozrejme energií, ktoré sú pri ich chove veľmi dôležité. Králik je totiž veľmi citlivé zviera. Vadia mu stresy, háklivý je na hygienu, hynie už pri ľahších chorobách.
Ceny králičieho mäsa sa pritom už roky nezvýšili. Zviera pre účely predaja musí dorásť do hmotnosti 2,8 kg, k čomu dôjde asi za 80 dní. Oriktolagus vozí v súčasnosti králiky na bitúnky do Čiech, kde za kilogram živej váhy dostáva 45 Kč. Odtiaľ potom putujú na stoly domácností v západnej Európe.
Firma investovala pred dvoma rokmi do prestavby bývalej slepačej farmy približne 50 miliónov Sk. Stavbu z 80 % financovali z európskych fondov. O zvyšok sa postarali z vlastných zdrojov. Ročne mala produkovať asi 200 000 králikov. Vlani ich však predali len necelých 130 000. Obrat dosiahli asi 14 miliónov Sk a hospodárenie bolo ledva vyrovnané.
Ak sa situácia chovateľov v najbližšom čase nezmení, bude nesmierne ťažké prežiť aj posledným slovenským veľkofarmám. "Našej firme sa v tejto situácii bude len ťažko zotrvávať na trhu ešte najbližšie štyri roky, ku ktorým sme sa zaviazali po získaní dotácie z Európskej únie," konštatoval Horváth.