Bratislava 3. apríla (TASR) - Ak by sa v roku 2005 nezaviedol 2. pilier dôchodkového sporenia, Sociálna poisťovňa (SP) by dnes nemala také problémy, aké má.
Uviedol to včera v Bratislave na Sociálnom diskusnom fóre nadácie Fridricha Eberta generálny riaditeľ SP Ivan Bernátek. "Do roku 2025 by bola Sociálna poisťovňa sebestačná," povedal v diskusii.
Upozornil najmä na fakt, že momentálne rastie dlh SP oveľa rýchlejšie, ako predpokladali analytici. Kumulatívny deficit SP by mal podľa neho v roku 2010 dosiahnuť až 132,8 miliardy Sk. Naopak, podľa predsedu Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Petra Sochu je zavedenie 2. piliera dlhodobo pre SP výhodné.
"Ak by nebol 2. pilier zavedený, podľa našich prepočtov by bol za najbližších 50 rokov deficit SP na úrovni takmer 5 % hrubého domáceho produktu," povedal. Zavedenie 2. piliera podľa neho udrží stav deficitu na úrovni pod 3 % HDP.
Bernátek upozornil, že zavedenie 2. piliera ešte neznamená vyriešenie problému SP. Podľa neho je v každej krajine zavádzanie takéhoto piliera len nástrojom na oživenie nejakého trhu, aby sa zabezpečil rast určitého segmentu v ekonomike. "To sa však na Slovensku neudialo," konštatoval.
Okrem toho problémy SP spôsobilo aj zníženie správneho fondu, v dôsledku čoho poklesli v SP platy na 0,95-násobok priemernej mzdy. Následkom je zvýšenie fluktuácie zamestnancov a zníženie kvality ich práce, upozornil Bernátek. Zavedenie 2. piliera tiež podľa neho nepomohlo ani k zmierneniu dopadov demografickej krízy.
Naopak, Socha vidí v zavedení 2. piliera nevyhnutnosť, ktorá zmierni dôsledky očakávaných demografických zmien. Ako dodal, rozhodovanie o vstúpení alebo nevstúpení do 2. piliera sa viac ako na výšku mzdy viaže podľa neho na počet rokov sporenia.