BERLÍN 4. apríla (SITA, Reuters) - Nemecké ministerstvo životného prostredia zastavilo plán vlády, ktorý počítal so zvýšením podielu biopalív vo fosílnych pohonných látkach na 10 % zo súčasných 5 %.
V piatok to uviedol nemecký minister životného prostredia Sigmar Gabriel. Politici a rôzne priemyselné skupiny kritizovali plán, pretože podľa nich by mohol poškodiť staršie automobily. Gabriel si myslí, že vyše 3. mil. automobilov nie je pripravených na vyšší podiel biozložky v palivách a vodiči kvôli tomu budú nútení tankovať drahšie druhy nemiešaných palív, aby sa vyhli riziku poškodenia vozidla.
"Nechceme, aby naša environmentálna stratégia spôsobila, že milióny vodičov sa budú musieť uchýliť k drahému benzínu Super Plus," vyjadril sa Gabriel pre televíziu ARD.
Nemecká asociácia výrobcov biopalív VDB rozhodnutie ministra privítala. Podľa jej predstaviteľov väčšinu bioetanolu, ktorý sa primiešava do fosílnych palív, získava Nemecko dovozom z krajín tretieho sveta, kde je pravdepodobné, že sa kvôli rozšíreniu obrábateľnej zeme odlesňuje.
"Ak dovážame, tak si nemôžeme byť istý, či je (bioetanol) vyrobený s použitím udržateľných metód," vyjadrila sa asociácia. Väčšina nemeckej výrobnej kapacity na bioetanol zostáva v nevyužitá, pretože výrobcovia tohto paliva nie sú schopní konkurovať lacnému dovozu zo zahraničia, najmä Brazílii.
Biopalivá sa vlani stali dôležitou témou na svetových komoditných trhoch. Údajne sú politicky, environmentálne a ekonomicky menej škodlivou alternatívou fosílnych palív. Pre Nemecko by to znamenalo, že by sa vyhlo dopadu povinných emisných obmedzení EÚ na jej kľúčový automobilový priemysel. Palivá, vyrobené z obilia, slnečnicových semien, alebo cukru by mali zmierniť závislosť na fosílnych palivách, znížiť emisie oxidu uhličitého a zvýšiť tržby farmárov.
Minuloročná správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) však poukazuje na to, že "liek môže byť v tomto prípade ešte horší ako choroba". Okrem toho správa vyjadruje pochybnosti o ekologickosti biopalív, pretože do ceny ich výroby treba zarátať aj všetku energiu a pesticídy, ktoré sú potrebné na pestovanie týchto plodín.