Bratislava (ČTK) Novinárom to dnes povedala ministerka práce Viera Tomanová.
Naznačila, že v prípade úmrtia klienta dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) by sa mala obmedziť možnosť použitia zdedených peňazí.
"Budeme vstupovať do dedenia. (...). Tieto peniaze by mali slúžiť na výplatu dôchodku," povedala Tomanová počas seminára Asociácie dôchodkových správcovských spoločností o dôchodkovom systéme. Bez bližších podrobností dodala, že zdedené úspory z druhého dôchodkového piliera by sa mali odložiť na starobu.
Bernátek chce zdaniť druhý pilier
Denník SME, 14.apríla 2008
V súčasnosti môžu dediči po smrti sporiteľa použiť zdedené úspory z DSS na čokoľvek, peniaze sa navyše nezdaňujú. V prípade úmrtia klienta DSS dostane všetky nasporené peniaze osoba, ktorú sporiteľ určil v zmluve, prípadne jeho manžel alebo deti či iné osoby.
Platný systém dedenia úspor v druhom pilieri sa podľa dnešného vydania denníka Sme nepozdáva ani šéfovi Sociálnej poisťovne Ivanovi Bernátkovi. Ten nepovažuje za správne, že dôchodkové úspory zosnulého môžu dediči použiť napríklad na nákup elektroniky, poznamenal denník.
Na penzijný účet si Slováci môžu odkladať peniaze časť povinných sociálnych odvodov od roku 2005. V niektorej zo šiestich DSS si v súčasnosti sporí zhruba 1,5 milióna ľudí.
Tí po odchode na dôchodok budú dostávať penziu z nasporených peňazí a časť dôchodku zo štátom financovaného priebežného systému. Prvé penzie z druhého piliera sa však začnú vyplácať až o vyše desať rokov, pretože minimálny čas sporenia je stanovený na 15 rokov.
Reforma, ktorú spustila predchádzajúca vláda, má zmierniť vplyv očakávaného horšieho demografického vývoja na dôchodkový systém a hospodárenie štátu.
Súčasný kabinet premiéra Roberta Fica presadil viaceré zmeny, keď napríklad umožnil klientom DSS návrat iba do priebežného systému alebo záujemcom, naopak, zapojiť sa do sporenia. Predĺžil tiež minimálny čas sporenia z pôvodných desať rokov, čo opozícia napadla na Ústavnom súde.
DSSky: Kríza ukazuje, že investujeme dobre
Aktuálne výsledky zhodnotenia fondov dôchodkových správcovských spoločností podľa predsedu ich asociácie Petra Sochu dokazujú, že investovanie dôchodkových úspor občanov je na Slovensku nastavené dobre. Dočasné mierne znehodnotenie týchto prostriedkov v čase krízy na finančných trhoch nie je pritom podľa neho dôvodom na znepokojenie.
"Finančné trhy padli o desiatky percent a dopad na dôchodkové jednotky vo fondoch bol rádovo jedno, dve, možno tri percentá," uviedol počas dnešného workshopu ADSS o budúcnosti dôchodkového systému na Slovensku Socha. Zároveň pripomenul, že v minulom roku sa výnosy pohybovali od 3 do 6 %. "V prvom kvartáli tohto roka, kedy došlo k prepadom na kapitálových trhoch, sme zaznamenali pokles. Je to však normálny vývoj pri investovaní, takže z toho nemáme žiadne zásadné obavy," zdôraznil Socha.
Reagoval tak na vyjadrenia ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej, ktorá dnes kritizovala DSS za nízke zhodnotenie dôchodkových úspor občanov, ktoré sa začiatkom tohto roka dostalo dokonca do mínusu. Podľa nej pritom nejde o krátkodobý, ale dlhodobý problém zhodnocovania prostriedkov v DSS. "Poplatky DSS tvoria 44 % z výnosov. K tomu pripočítajte infláciu a zistíte, že zhodnocovanie je prakticky nulové až stratové," argumentovala Tomanová.
Predseda ADSS však s týmito tvrdeniami nesúhlasí, keďže dôchodkové sporenie spojené s investovaním týchto prostriedkov na finančnom trhu je výhodné práve z dlhodobého hľadiska. S krátkodobými výkyvmi na trhoch pritom treba počítať. "Dôležité sú dlhodobé trendy, ktoré jednoznačne ukazujú, že investovanie na finančných trhoch je oveľa výnosnejšie ako napríklad uloženie peňazí v banke," doplnil Socha.
TASR