Bratislava 20. apríla (TASR) - Väčšina faktorov, ktoré v Slovinsku v období po zavedení eura 1. januára 2007 spôsobili výrazný rast cien, na Slovensku nepôsobí. Počas konferencie o príprave finančných inštitúcií na prijatie eura v SR na to cez týždeň upozornil člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska (BR NBS) Ľudovít Ódor.
Dôležitým faktorom, ktorý v Slovinsku akceleroval rast cien až na aktuálne päťročné maximum 6,6 %, bola podľa Ódora prílišná cenová zdržanlivosť pred zavedením eura. "V Slovinsku sa všetci dva-tri roky pred zavedením eura snažili držať rôzne dohody a podpísali rôzne memorandá, že žiadne nárasty cien nebudú. Všetky tieto umelé dohody potom padli približne pol roka po tom, ako vstúpili do eurozóny," priblížil Ódor.
Problémom Slovinska je tiež slabá konkurencia v maloobchode, upozornil člen BR NBS. Jeden z domácich obchodných reťazcov si totiž v tomto sektore stále drží dominantné postavenie. "Toto dominantné postavenie spôsobuje, že v niektorých potravinách majú dokonca vyššie ceny ako v susednom Rakúsku," doplnil Ódor.
Časť slovinskej inflácie, pokračoval, je spôsobená aj objektívnymi faktormi, ako sú globálne rastúce ceny potravín či ropy. Proinflačný vplyv však mali aj vysoké vládne investície, predovšetkým do infraštruktúry. "Tie boli také masívne, že rozprúdili ekonomiku jednotlivých regiónov a dokázali pritom zvýšiť aj infláciu," vysvetlil Ódor.
Podľa aktuálnych údajov dosiahla miera inflácie v Slovinsku v marci tohto roka, 15 mesiacov od zavedenia eura, päťročné maximum, keď jej dynamika zrýchlila na 6,6 % z februárových 6,4 %. Ide pritom zároveň o najvyššiu mieru inflácie v celej eurozóne.