BRATISLAVA. Niektoré obchodné reťazce svojim dodávateľom tento mesiac napísali list o tom, ako vidia ceny potravín v nasledujúcich desiatich mesiacoch. Tvrdia, že do februára budúceho roka nebudú zdražovať, a preto svojim dodávateľom vysvetľujú, že od nich budú kupovať tovar, len ak nezdražia ani oni.
Prečo chcú garantovať ceny na tak dlho práve teraz, vysvetľujú napríklad reťazce CBA a Billa v listoch tým, že sa blíži prechod na euro. A v tom čase budú ľudia na ceny zvlášť citliví.
Či ide o spoločný postup viac ako dvoch obchodných aliancií, sa SME nepodarilo zistiť. Väčšina reťazcov na otázky neodpovedala vôbec, Tesco takéto postupy odmietlo a Ahold, ktorý prevádzkuje Hypernovy a supermarkety Albert, sa odmietol k téme vyjadriť. Spomedzi potravinárov potvrdila listy s apelom na prichádzajúce euro a potrebu nemeniť ceny napríklad Gemerská mliekáreň.
Robia, čo sľúbili
Analytik agentúry Terno Ľubomír Drahovský považuje krok reťazcov za logický. „Obchody podpísali etický kódex, kde sa zaviazali, že v prípravnej etape zavádzania eura a počas duálneho oceňovania nebudú hýbať cenami,“ povedal. Obchodné reťazce tak podľa neho takýmto spôsobom len svojim dodávateľom oznamujú, aby im pred zavedením eura ponúkli rozumné ceny a netlačili ich k vyšším.
Uzatváranie zmlúv na pol roka až rok vopred je podľa Drahovského bežné hlavne pri veľkých firmách. Obchodné reťazce zmluvy na kratšie obdobie uzatvárajú s menšími regionálnymi dodávateľmi. Bežné podľa neho nie je, ak sa na také dlhé obdobie aj garantujú ceny. „Bežné to nie je, ale duálne oceňovanie nie je tiež bežná situácia,“ povedal Drahovský.
„Ťažko si viem predstaviť, že je možné počas 10 mesiacov garantovať nezmenené ceny potravinárskych produktov,“ povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Dočasne
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana za snahou o garantovanie cien na dlhé obdobie vidí aj tlak vlády. „Plošné zmrazovanie cien nie je štandardný nástroj využívaný v maloobchode, preto vzniká podozrenie, či nie je výsledkom tlaku vlády,“ povedal Ďurana.
Oslovení bankoví analytici sa zhodujú, že takéto „zmrazenie“ cien pomôže stlmiť tempo inflácie a ceny tovarov vzrastú po jeho skončení. „Ak bude na svetových trhoch naďalej pokračovať trend rastu cien potravín, vyššie ceny sa nutne prejavia v prudšom raste cenovej hladiny po skončení tohto obmedzenia,“ povedal Ďurana.
V prípad niektorých tovarov môže viesť k zhoršeniu ich dostupnosti. „V prípade tovarov, pri ktorých sa zvýši cena vstupných surovín, výrobných nákladov alebo trhových cien na susedných trhoch, môže toto opatrenie viesť k oslabeniu dodávok alebo dostupnosti niektorých položiek,“ povedal analytik Volksbank Vladimír Vaňo.
Z listu obchodníkov
Sme si vedomí, že v období duálneho zobrazovania cien a prechodu na novú menu bude zákazník veľmi citlivo reagovať na každú zmenu ceny a nie je v našom záujme, aby tieto zmeny boli pripisované zavedeniu novej meny.
Zmeny cien bude prísne monitorovať aj vláda a úradné kontroly, a preto pripravovaným opatrením týkajúcim sa nezvyšovania cien chceme zamedziť poškodeniu dobrého mena našej spoločnosti, čo by mohlo mať negatívny vplyv aj na predajnosť vašich výrobkov.