Pri príležitosti 22. výročia katastrofy v Černobyle, ktoré pripadá na dnešný deň, zelení vyzvali Európsku komisiu, aby tieto slovenské snahy urýchlene zastavila.
Zástupkyňa zelených Rebecca Harmsová poukazuje na to, že reaktory sa majú budovať na základe zastaranej a nebezpečnej sovietskej technológie a 20 rokov starého stavebného povolenia. To podľa zelených nezohľadňuje dopad na životné prostredie a úrady ho vydali bez konzultácie so susednými štátmi.
Súhlas s dostavbou blokov číslo 3 a 4 zo strany Európskej komisie by bol podľa europoslankyne škandálom a ďalším dôkazom toho, že EK podporuje veľké energetické koncerny.
"Dizajn a stavebné štandardy nespĺňajú terajšie medzinárodné normy a dokonca aj slovenské úrady a vedúci projektu pripúšťajú, že v tomto štádiu sa dajú uskutočniť len obmedzené vylepšenia. Chýbajú základné bezpečnostné prvky, akým je moderný protihavarijný plášť schopný zabrániť úniku rádioaktivity v prípade nehody, teroristických útokov či havárie lietadla. Toto by mal byť dostatočný dôvod pre komisiu, aby povedala jasné nie slovenskej vláde a Enelu," tvrdí Harmsová v mene zelených.
Zelení ďalej poukazujú na nedostatočné ekonomické argumenty. Viaceré štúdie podľa nich potvrdili, že projekt nebude ziskový alebo že bude minimálne rizikový z ekonomického hľadiska.
"Dať v Európe v 21. storočí zelenú sovietskym reaktorom navrhnutým v 70. rokoch by bolo škandálom. EK musí v oblasti jadrovej energie uprednostniť bezpečnosť pred záujmami veľkých podnikov a musí zastaviť plánovanú dostavbu reaktorov v Mochovciach," uvádza sa vo vyhlásení zelených.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) pa