Bratislava 30. apríla (TASR) - Ak by parlament schválil zákon o cestnej premávke, ktorý už schválila vláda, v praxi traktory nebudú môcť využívať počas dňa cesty I. triedy a iba obmedzený prístup dostanú na cesty II. triedy, a to aj počas obilnej žatvy.
"Vzhľadom na nevyhnutnosť zlepšovania podnikateľského prostredia a znižovania administratívy v agropotravinárskom komplexe požadujeme, aby sa výraznejšie nemenila doterajšia právna úprava premávky traktorov na pozemných komunikáciách." Uviedol to v stanovisku k návrhu zákona predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.
Z tohto dôvodu SPPK upozorňuje na obmedzenia pre používanie diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy pre zvláštne motorové vozidlá, teda aj traktory. Tie zároveň zmierňuje paragraf 39, teda zákazy neplatia na vozidlá použité na nevyhnutnú poľnohospodársku sezónnu prepravu a prepravu potravín alebo živých zvierat. Nedovoľujú ale vjazd traktorov s prívesmi na tieto komunikácie. Podľa ods. 5 sa umožňuje traktorom, označeným tabuľkou s evidenčným číslom, vjazd na cesty II. triedy od 09.00 do 15.00 h a od 20.00 do 06.00 h.
Ďalej, návrh zákona síce umožňuje udeliť na území príslušného kraja orgánom Policajného zboru (PZ) a v prípade pôsobnosti prekračujúcej rámec kraja MV SR výnimky, avšak pre účely agrárneho sektora iba na dva mesiace. "Pre roľníkov z toho vyplýva, že ak toto znenie zákona prijme parlament, budú musieť sústavne žiadať o výnimky. Tým sa zbytočne zvýši ich beztak značné administratívne zaťaženie," píše sa v stanovisku.
V súčasnosti túto problematiku upravuje zákon o premávke na pozemných komunikáciách. Uvádza, že v cestnej premávke je na používanie zvláštnych motorových vozidiel, s výnimkou traktorov, povinne opatrených tabuľkou s evidenčným číslom, potrebné povolenie príslušného okresného dopravného inšpektorátu PZ. Ten určí trasu, čas a ďalšie podmienky potrebné na zaistenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Na vydanie povolenia presahujúceho územnú pôsobnosť okresného dopravného inšpektorátu je príslušný krajský dopravný inšpektorát PZ a na vydanie povolenia presahujúceho územnú pôsobnosť krajského dopravného inšpektorátu MV SR. "Navrhnutá právna úprava teda vylučuje z udeľovania výnimiek okresné dopravné inšpektoráty a kompetencie presúva iba úroveň krajov a MV SR," upozorňuje Semančík.