"Ložisko sideritu v Nižnej Slanej má dôležitý nielen hospodársky ale aj strategický význam, pretože je v blízkosti oceliarskeho podniku. Zásoby sa na základe geologického prieskumu odhadujú na 18 až 20 rokov," uviedol pre TASR konateľ spoločnosti Vjačeslav Semenov.
Finálnym výrobkom sú železiarske pelety, slúžiace ako vsádzka pre výrobu surového železa. Rozhodujúcimi obchodnými partnermi Sideritu sú U.S.Steel Košice, Mittal Steel Ostrava, Oravské ferozliatinové závody Istebné a ďalšie menšie spoločnosti doma i v zahraničí.
Podľa Semenova výnimočnosťou sideritového ložiska v Nižnej Slanej je, že obsahuje okrem železa aj mangán a pelety vyrobené z tejto suroviny sú zásadité, nie kyslé, ako to je u ruských a ukrajinských rúd.
Ťažba železnej rudy v Nižnej Slanej je datovaná už v 13. storočí. Siderit, s. r. o., ako pokračovateľ banskej činnosti aj napriek vysokej energetickej náročnosti výroby má perspektívu, čoho dôkazom je aj štátna pomoc, zdôraznil Semenov. Spresnil, že cieľom tejto pomoci je reštrukturalizácia výroby, to znamená vykrytie nevyhnutných investičných zámerov, uskutočnením ktorých vzniknú podmienky na efektívnu a konkurencieschopnú činnosť spoločnosti.
Firma Siderit v súčasnosti zamestnáva 612 ľudí. Je najväčším súkromným zamestnávateľom v regióne Gemer, kde podľa Semenova prispieva k riešeniu zamestnanosti a sociálnemu zmieru.
Vzhľadom na dopyt trhu po oceliarskych výrobkoch sa spoločnosť Siderit pripravuje na zvyšovanie výroby modernizáciou strojov a technológie a vytváraním nových pracovných miest, dodal konateľ.