BRATISLAVA 14. mája (SITA) - Navrhované opatrenia na urýchlenie rozvoja intermodálnej (kombinovanej) prepravy na Slovensku v súvislosti s prevádzkou terminálov si v rokoch 2009 až 2013 vyžiadajú zo štátneho rozpočtu 556 mil. Sk. Z toho kapitálové výdavky by mali tvoriť 406 mil. Sk a bežné výdavky 150 mil. Sk. Vyplýva to z návrhu opatrení na podporu rozvoja intermodálnej prepravy v SR, ktorý vláda schválila na svojom stredajšom zasadnutí. Materiál predložil minister dopravy Ľubomír Vážny. Podľa uznesenia vlády minister dopravy by mal pri príprave rozpočtu na roky 2009 až 2013 nárokovať finančné prostriedky na zvýšenie dotácie v kombinovanej doprave o 30 mil. Sk ročne.
"Realizácia opatrení vytvorí stimuly na rozvoj podnikateľských aktivít, presun prepravy z cestnej nákladnej automobilovej dopravy na železničnú a vnútrozemskú vodnú dopravu," uvádza sa v materiáli. Mali by sa pritom vytvoriť nové pracovné príležitosti a nové profesie v oblasti logistiky. Cestní autodopravcovia by mali rozšíriť svoje aktivity v zvoze a rozvoze nákladu kombinovanej prepravy v okolí terminálov a logistických centier.
Najefektívnejšie bola využitá dotácia na nákup železničných vozňov pre kombinovanú dopravu, tie sa plne využívajú v preprave. Prostriedky na výstavbu terminálu v Dobrej pri Čiernej nad Tisou boli využité menej efektívne. Nižšie využitie dotácií súviselo aj s tým, že na rozvoj infraštruktúry kombinovanej dopravy v SR neboli vyčlenené prostriedky navrhované v koncepcii rozvoja kombinovanej dopravy do roku 2010. V tomto roku sú zatiaľ dvaja záujemcovia o poskytnutie podpory na kombinovanú dopravu s nárokmi prevyšujúcimi 20 mil. Sk. Po sprevádzkovaní verejných terminálov v Žiline a Košiciach sa podľa rezortu dopravy očakáva zvýšený záujem o poskytnutie tejto formy dotácie. Štát plánuje podporovať nákup prostriedkov pre kombinovanú dopravu do 15 % ich obstarávacej ceny.
Kombinovanou prepravou na Slovensku bolo v roku 2007 prepravených 1,5 mil. ton tovaru, čo bolo medziročne viac o 12,6 %. Na vnútroštátnu prepravu vlani pritom pripadlo 44,1 tis. ton a jej objem oproti predošlému roku klesol o 13,7 %. V rámci kombinovanej prepravy tovaru v uplynulom roku import medziročne vzrástol o 13,2 % na 568 tis. ton, export stúpol o 19,7 % na 523,3 tis. ton a tranzit predstavoval 368,9 tis. ton, čo znamenalo zvýšenie o 6,7 %. Podiel intermodálnej prepravy na medzinárodnej železničnej preprave tovaru podľa materiálu v súčasnosti dosahuje 2,6 % a na medzinárodnej preprave všetkých druhov dopravy okolo 2 %. Vo vyspelých členských štátoch Európskej únie, napríklad Nemecku, Taliansku či Rakúsku podiel kombinovanej dopravy presahuje 10 %.