Bratislava 15. mája (TASR) - V rámci vlaňajšieho zahraničného cestovného ruchu na Slovensku, ktorý organizujú cestovné kancelárie (CK), sa v rebríčku destinácií stalo "skokanom" roka Bulharsko. To je jediná výraznejšia zmena poradia v rebríčku oproti roku 2006. Z piateho miesta v roku 2006 Bulharsko vlani v rebríčku zahraničných destinácií poskočilo na tretiu priečku, keď tam pobyt absolvovalo vyše 63.700 Slovákov. Medziročne to bol rast počtu dovolenkárov o 56 %.
K tomuto obratu prispelo nielen pre Slovákov v minulosti známe prostredie, do ktorého sa v ostatných rokoch radi vracajú, ale aj dynamické pokračovanie vo výstavbe ubytovacích zariadení a vysoký komfort služieb. Slováci najčastejšie cestujú na dovolenku lietadlom, skôr si rezervujú pobyt a často využívajú na obstaranie zájazdu internet, informoval viceprezident pre pasívny cestovných ruch (PCR) v Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Pavol Komora na tlačovej konferencii v Bratislave.
Tradične najviac občanov SR si vlani za cieľovú krajinu dovolenky zvolilo prímorské pláže v Chorvátsku a Grécku. Cestovky vyslali do Chorvátska 122.904 a do Grécka 102.450 Slovákov, pričom dovolenkári v každej krajine pobudli celkovo viac ako milión dní. Kým priemerná dĺžka pobytu Slovákov v Chorvátsku bola 8,3 dňa, v Grécku to bolo 10,4 dňa.
Podľa Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) vlani v chorvátskych letoviskách trávilo dovolenku 280.000 registrovaných Slovákov. "Mnohí Slováci naďalej cestujú do Chorvátska na dovolenku individuálne, majú tam viacročné dobré kontakty. Nás však teší, že sa pomer medzi organizovaným a neorganizovaným pobytom Slovákov postupne mení v prospech CK. V organizovanom cestovnom ruchu máme v roku 2007 medziročný nárast 20.000 klientov," konštatoval Komora.
Výjazdy starých rodičov a príbuzných s deťmi do 18 rokov veku dieťaťa zo Slovenska do Chorvátska budú v tohtoročnej sezóne v novom režime. Títo dospelí sa pri vstupe musia preukázať s notársky overeným dokladom, v ktorom bude vyznačené meno a ďalšie údaje o dieťati v ich sprievode. Povinnosť vyplýva z nového zákona o cudzincoch. Všetky CK klientovi vydajú tlačivo, s ktorým treba zájsť k notárovi. "Toto opatrenia chorvátskej vlády je namierené proti pedofilom a sleduje ochranu detí," dodal Komora.
Rebríček destinácií, kam vlani cestovali občania Slovenska, tvorili od 4. do 10. miesta Egypt, Taliansko, Tunisko, Turecko, Rakúsko, Španielsko a Maďarsko.
V rámci minuloročného PCR SR do všetkých 10 destinácií vycestovalo 579.000 Slovákov, čo tvorilo 5.067.600 dní pri priemernej dĺžke pobytu 8,8 dňa. Tržby z PCR SR dosiahli 12,4 miliardy Sk (390 miliónov eur).
Ceny zájazdov po zavedení eura sa udržia na terajšej úrovni
Ceny zahraničných zájazdov, ktoré pre Slovákov organizujú cestovné kancelárie, sa po zavedení eura udržia na terajšej úrovni. "Žiadne dramatické zmeny v cenách zájazdov s nástupom spoločnej európskej meny neočakávame," povedal Pavol Komora.
Zavedením spoločnej európskej meny sa podľa jeho slov cestovným kanceláriám odbúrajú náklady na prevod meny a na bankové poplatky, čo nie sú zanedbateľné položky. Na druhej strane cestovné kancelárie v ostatných dvoch rokoch využívali predovšetkým skutočnosť, že slovenská koruna posilňovala a mohli si preto dovoliť na zájazdové pobyty zvyšovať svoje zľavy. Preto nebolo neobvyklé, aby cestovné kancelárie nedávali na pobyty už od začiatku predaja 15 až 20-% zľavy. V súčasnosti sú tieto zľavy na úrovni 20 % a viac.
"Skôr si teda myslím si, že ceny zájazdov sa udržia presne na tej istej úrovni ako teraz, lebo síce na jednej strane odbudnú náklady na výmenu peňazí, na druhej strane však cestovné kancelárie už nebudú môcť do budúcnosti počítať s posilňovaním koruny a z toho plynúcim priestorom pre znižovanie cien," avizoval Komora.