Brusel 16. mája (TASR) - Európska únia (EÚ) by mala ustúpiť od kontroverzného plánu, v rámci ktorého by biopalivá mali do roku 2020 tvoriť 10 % pohonných látok v doprave, tvrdí sa v správe poslanca Európskeho parlamentu (EP) Clauda Turmesa.
Prednosti biopalív sa v minulých mesiacoch dostali pod paľbu kritiky, že ukrajujú z ornej pôdy určenej na pestovanie potravinových plodín, čím pomáhajú zvyšovať ceny potravín vo svete.
Turmes, člen luxemburskej Strany zelených, ktorý má v EP na starosti práve legislatívu o obnoviteľných zdrojoch, plánuje EP vyzvať, aby zakázal využívanie ornej pôdy na produkciu biopalív.
"Máme stále viac dôkazov, ktoré potvrdzujú, že záväzný 10-% podiel biopalív by sa mal zrušiť," tvrdí Turmes. Ako dodal, vzhľadom na súčasnú potravinovú situáciu vo svete je potrebné úplne zakázať, alebo aspoň výrazne obmedziť využitie ornej pôdy na pestovanie takzvaných palivových plodín, teda plodín určených na výrobu biopalív.
Na spomínanom 10-% cieli sa dohodli lídri 27 štátov EÚ, no bez súhlasu Európskeho parlamentu nemôže nadobudnúť platnosť. Vplyvný parlamentný výbor pre priemysel bude o správe hlasovať v júli, ale konečné rozhodnutie nepadne skôr ako v septembri.
Turmes okrem toho vyzýva na vytvorenie kategórií biopalív, ktorých produkciu je potrebné podporovať. Ide najmä o také, ktoré nebudú škodiť životnému prostrediu a zaberať pôdu pre potravinové plodiny. Sem by mohli patriť biopalivá získavané z lesného, poľnohospodárskeho a domového odpadu, ďalej biopalivá z rias či získavané z rastlín dopestovaných na pôde nevhodnej pre pestovanie potravinových plodín.
Informovala o tom agentúra Reuters.