BRATISLAVA. Spomalenie rastu cien bytov sa prejavilo v štatistikách Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska a registrujú ho aj realitné kancelárie. Regionálny riaditeľ RE/MAX Richard Churý to pripisuje prehnaným očakávaním predávajúcich. Tí sa snažia predať za cenu, ktorú vidia v inzercii pri podobných nehnuteľnostiach, čo však neznamená, že je reálna. Kupujúcich na investovanie síce motivuje očakávané zavedenie eura, no podľa Churého im v masívnom nákupe bráni pocit neúmerne vysokých cien nehnuteľností a očakávaný konverzný kurz.
Spomalenie trhu sa podľa Martina Lazíka z asociácie prejavuje najmä na množstve uskutočnených obchodov. Či ide len o dočasné spomalenie trhu, ktoré spôsobil rýchly rast cien z druhej polovice vlaňajšieho roka, alebo prišlo spolu s dosiahnutím momentálneho cenového stropu a vyčkávaním, za koľko bude euro, to sa bude dať posúdiť až neskôr.
Čaká sa na kurz
Kalkulovať až podľa kurzu eura sa podľa Churého chystajú predávajúci aj kupujúci. „Kurz do určitej miery ovplyvní ďalší vývoj cien nehnuteľností,“ tvrdí Lazík. Momentálne sú podľa neho na ťahu kupujúci. „Majú balík prostriedkov v lokálnej mene a musia urobiť rozhodnutie, ako s ním naložiť,“ hovorí. Zaujímavé podľa neho bude sledovať správanie investorov aj majiteľov nehnuteľností v druhom polroku.
Vlaňajší maratón sa nezopakuje
Realitný trh na očakávanie zavedenia eura začal reagovať už vlani. Ceny nehnuteľností na bývanie podľa vyhodnotení Národnej banky za uplynulý rok vzrástli o 24 percent. „Spomalenie rastu je prirodzená súčasť vyrovnávania dopytu a ponuky. V posledných mesiacoch prišlo na trh veľa nových bytov, rovnako veľa je v príprave,“ hovorí hlavný analytik UniCredit Bank Slovakia Viliam Pätoprstý.
Zároveň poukazuje na anomáliu – mimoriadne vysoké ceny starých bytov. Euro síce podľa neho na trhu môže spôsobiť psychologický šok, no nie až v takom rozsahu, ako to bolo pri našom vstupe do Európskej únie. Ponuka je teraz vyššia a ľudia sa v minulosti z vytriezvenia po rýchlom náraste vyvolanom očakávaniami mohli poučiť.
Zavážia iné vplyvy ako euro
Stimulačný vplyv zavedenia eura na rast cien nehnuteľností navyše podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu vyprchá ešte tento rok. Naopak, ľahšia porovnateľnosť cien s inými krajinami, ktorú euro prinesie, zvýrazní cenové rozdiely s niektorými prihraničnými oblasťami, čo môže domáce ceny skôr utlmiť. Tento vplyv by ešte mohol zvýrazniť očakávaný silný konverzný kurz koruny.
Napriek miernym výkyvom, ktoré prichádzajú v tomto čase, analytici aj realitné kancelárie sú zajedno v tom, že z dlhodobého hľadiska krajina nie je v situácii, keď možno očakávať výrazný pokles cien bytov, hoci rekordné zdražovanie má krajina za sebou.
Podľa ekonóma Vladimíra Baláža skutočným motorom rastu cien nehnuteľností sú potreba bývania početnej demografickej skupiny ľudí vo veku 25 až štyridsať rokov a vysoký hospodársky rast.
„Tieto faktory budú pôsobiť päť až desať rokov a od nich sa budú vyvíjať aj ceny nehnuteľností,“ dodáva Baláž.
Aj konverzný kurz ovplyvní ďalší vývoj cien nehnuteľností. Kupujúci majú balík prostriedkov v korunách a musia urobiť rozhodnutie, ako s ním naložiť.
Martin Lazík, Národná asociácia realitných kancelárií SR