Bratislava 3. júna (TASR) - Euro je veľkým prínosom pre Európu a medzinárodné spoločenstvo, pretože viedlo k zmene makroekonomického prostredia, k stabilite a rastu. Na dnešnom diskusnom fóre Ekonomickej univerzity v Bratislave to povedal člen Európskej komisie (EK) zodpovedný za vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Ján Figeľ. Témou podujatia bolo 10 rokov Hospodárskej a menovej únie (HMÚ).
Podľa Figeľa si v súčasnosti naši občania intenzívnejšie všímajú najmä Európsku menovú úniu (EMÚ), keďže Slovensko je stále bližšie k tomu, že sa zaradí k 15 krajinám s 320.000.000 ľuďmi, ktorí už euro bežne používajú. Medzi výhody EMÚ zaradil cenovú stabilitu a pokles úrokových sadzieb, rast ekonomiky a finančnej integrácie, ochranu európskeho sociálneho modelu a postupné rozširovanie eurozóny. Teda EMÚ vďaka štrukturálnej a kohéznej politike a plusom pre regionálny rozvoj priniesla výhody pre Európsku úniu ako celok, dodal Figeľ. "Euro je dnes druhou najvýznamnejšou menou na svete a prvou z hľadiska dlhovej služby. Euro figuruje až v tretine všetkých zahraničných výmenných transakciách a štvrtina všetkých svetových rezerv je v eurách," zdôraznil eurokomisár. Euro je pól, kotva stability pre svet, pre Európu, a to je potrebné, dodal.
Aj guvernér NBS Ivan Šramko v príspevku potvrdil, že euro prinesie v stredno- a dlhodobom horizonte stabilitu a ekonomický rast, čo sa prejaví na zvyšovaní životnej úrovne občanov Slovenska.
Hoci sa niektoré úlohy v rámci HMÚ celkom nesplnili, napr. rast produktivity práce alebo rozdiely medzi krajinami v oblasti inflácie a rastu, Európu a celý svet v 21. storočí čakajú nové výzvy - globalizácia, demografické zmeny, rast cien potravín, surovín a energií a klimatické zmeny, skonštatoval Figeľ.