Veselé 9. júna (TASR) Slovenská ovocinárska spoločnosť Plantex, s. r. o., Veselé pri Piešťanoch ako jediná vo východnej Európe využíva technológiu generátora rázovej vlny na ovplyvňovanie búrkovej činnosti. Prostredníctvom neho dokáže využiť fyzikálne vlastnosti mrakov a zabrániť vzniku ľadovca.
"Generátorom rázovej vlny sa pokúšame stlmiť prepólovanie mraku tak, aby sme zabránili vzniku ľadovca a namiesto neho na zem dopadalo väčšie množstvo drobnejších kvapiek," vysvetlil princíp konateľ spoločnosti Ľubomír Lovrant. Pripustil, že sa stretáva s negatívnou verejnou mienkou obyvateľov okolitých obcí. "Obávajú sa, že našim zariadením rozháňame mraky a zabraňujeme vzniku dažďa. Nie je to tak, my potrebujeme dážď možno ešte viac ako drobní pestovatelia." Celé zariadenie funguje tak, že stlačený vzduch a acetylén exploduje v priestore, kde vrhne ako generátor rázovej vlny do ovzdušia plusové častice. "Polarita mraku je v hornej časti plusová, v dolnej mínusová. Pôda je nabitá plusovým nábojom. Pomiešaním týchto nábojov z generátora kvapka, ktorá sa cez polaritu nabaľuje a zväčšuje, nie je schopná sa zväčšovať a padá v podobe dažďa, nie ľadovca," tvrdí Lovrant.
Súčasťou celého zariadenia je radarová stanica umiestnená v areáli firmy. Radarové zariadenie pozostáva z dvoch častí. Prvá časť identifikuje v okruhu 1000 kilometrov búrkovú činnosť v podobe výbojov. Druhá časť identifikuje polaritu medzi mrakom a zemou, čo signalizuje, či daná búrka nevzniká nad lokalitou. Ak sa vyskytne polarita, blesky či búrka v okruhu 50 kilometrov, radar prostredníctvom sms správ posiela varovanie. Poverený zamestnanec firmy pomocou počítača vyhodnotí hroziace nebezpečenstvo. "V prípade potreby je nevyhnutné 20 minút pred tým, ako búrka dosiahne našu oblasť, spustiť generátor do prevádzky. Ten následne posiela impulzy každých šesť až desať sekúnd dovtedy, kým čelo búrky prejde," uviedol Lovrant.
Plantex, s. r. o., prevádzkuje v súčasnosti jednu radarovú stanicu a dva generátory.