Kuala Lumpur 15. júna (TASR) - Ázijské vlády by mali zrušiť dotácie na potraviny, pretože práve tie spôsobujú zvyšovanie cien a komplikujú ich dodávky, povedal dnes na Svetovom ekonomickom fóre (SEF) v Kuala Lumpure Peter Brabeck-Letmathe, šéf najväčšej potravinárskej firmy na svete Nestlé.
"Sú to dotácie na potraviny, ktoré trhom otriasajú v najväčšej miere a majú tak negatívny vplyv na prístup k nim. Som zásadne proti všeobecným dotáciám," dodal.
Podľa Brabecka by vlády mali radšej uvoľniť viac pôdy na pestovanie potravinárskych plodín a ak chcú kompenzovať vysoké ceny, tak potom radšej cielene pomáhať najchudobnejším. "Všeobecné dotácie v skutočnosti pomáhajú viac bohatým ako chudobným," pripomenul Brabeck.
Jeho výzvy nasledovali hneď po sobotňajšom varovaní ministrov financií ôsmich priemyselne najvyspelejších štátov G8 v Osake, že rastúce ceny potravín a pohonných látok sú "vážnou hrozbou" pre svetovú ekonomiku. Ako informovala Ázijská rozvojová banka, ceny kukurice, pšenice, ryže a palmového oleja zaznamenali v tomto roku výrazný rast a miliónom ľudí v Ázii skomplikovali prístup k potravinám.
Podľa predsedu SEF Klausa Schwaba a ďalších spolupredsedajúcich ceny potravín a energií, ale aj hroziaci nedostatok vody v blízkej budúcnosti, sú faktormi, ktoré budú najviac ohrozovať stabilitu vo svete.
"Problém prístupu k energiám a iným prírodným zdrojom môže mať významný dosah na hospodársku a sociálnu budúcnosť Ázie," povedal v Kuala Lumpure Ralph Peterson, jeden zo spolupredsedajúcich na fóre a zároveň výkonný riaditeľ stavebno-strojárskej spoločnosti CH2M Hill.
V sobotu 14. júna americký minister financií Henry Paulson informoval, že rastúce ceny ropy by mohli posunúť oživenie americkej ekonomiky, ktorá ešte stále čelí "výzvam" v dôsledku hypotekárnej krízy.
Ceny ropy vyskočili v piatok 6. júna na historický rekord, keď dosiali 139,12 USD (2736,07 Sk) za barel (159 litrov) a aj ceny niektorých potravín (ryža, sója, kukurica) zaznamenali tento rok rekord, čo skomplikovalo dodávky od najväčších producentov a vyvolalo protesty v mnohých krajinách sveta.
Keďže ceny ropy sa za posledný rok viac než zdvojnásobili, ministri G-8 vyzvali ropu produkujúce štáty, aby zvýšili ťažbu a rafinačnú kapacitu. Zároveň požiadali Medzinárodný menový fond a Medzinárodnú agentúru pre energiu, aby analyzovali prudký nárast cien ropy a vypracovali štúdiu ich dosahu na svetovú ekonomiku.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.