Londýn 15. júna (TASR) -
"Nie je dôvod, aby sa ľudia obávali týchto fondov, skôr naopak," povedal Agius novinárom. "Dokiaľ sa budú chovať zodpovedne, čo si myslím, že budú, potom bude zrejmé, na čo slúžia...ako zdroj kapitálu, ktorý sa vo svete bude inteligentne využívať".
Jeho pozitívny postoj k fondom, ktoré pre svoje netransparentné spôsoby rozširovania portfólia vyvolali v poslednom období nervozitu v Európskej únii aj USA, nie je až taký prekvapujúci. Analytici už dlhší čas špekulujú, že jedna z najväčších bánk v Británii si potrebuje požičať peniaze a fondy by sa jej mohli hodiť.
Agius kapitálovú pozíciu Barclays odmietol komentovať, no podľa analytikov zo Citigroup, z Lehman Brothers a zo Standard & Poor's Equity Research by banka na posilnenie svojej bilancie potrebovala odhadom aspoň 7 miliárd libier (268,20 miliardy Sk). Barclays stratila viac než dve miliardy libier v dôsledku napojenia na americký trh s hypotékami, ktorý sa minulý rok zrútil.
Ako v nedeľu 8. júna informoval Sunday Telegraph, Barclays rokuje so štátnymi investičnými fondmi o pôžičke za tri miliardy libier. Banka minulý rok predala časť akcií singapurskému fondu Temasek Holdings a čínskej banke China Development Bank na financovanie akvizície amsterdamskej veľkobanky ABN Amro. Z tohto obchodu nakoniec odstúpila a ABN Amro získalo konkurenčné konzorcium pod vedením RBS Group. Výkonný riaditeľ Barclays John Varley v rozhovore minulý mesiac ale nevylúčil ďalšiu takúto spoluprácu s fondmi, prípadne fúzie či akvizície.
Barclays, ktorá musela pre hypotekárnu krízu v USA odpísať 2,3 miliardy libier v divízii cenných papierov, očakáva v najbližších štyroch rokoch nižší rast zisku. Príčinou sú vyššie náklady na získavanie úverov a pokles britského trhu s nehnuteľnosťami. Podľa analytikov investičnej banky Goldman Sachs ziskovosť Barclays by bez ďalšej finančnej injekcie bola výrazne obmedzená, čo by mohlo viesť k zastaveniu dividend v najbližších troch rokoch.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.