Bratislava 29. júna (ČTK) - Slováci sa môžu do pondelka rozhodnúť, či sa zapoja do povinného sporenia na starobný dôchodok v druhom pilieri alebo ho opustia. Dočasné otvorenie systému presadila vláda Roberta Fica, ktorá kritizuje dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Krátko pred koncom polročného prechodného obdobia si časť penzijných odvodov prestalo odkladať na súkromný účet v DSS vyše 76.500 ľudí, naopak záujem o sporenie prejavilo asi 13.000 Slovákov.
Dôchodkovú reformu zaviedla ešte bývalá vláda Mikuláša Dzurindu, aby tak čiastočne zmiernila dopady očakávaného nepriaznivého demografického vývoja v budúcnosti. Od roku 2005 sa do systému zapojilo viac ako 1,5 milióna Slovákov. Ministerstvo práce pôvodne očakávalo, že druhý pilier počas šiestich mesiacov opustí niečo viac ako 30.000 sporiteľov.
Klientom DSS sa polovica povinných penzijných odvodov pripisuje na ich účet v jednej zo šiestich DSS. Zvyšná časť plynie do štátnej Sociálnej poisťovne, ktorá spravuje priebežnú časť dôchodkového systému a okrem iného tiež vypláca dôchodky a iné sociálne dávky.
Ficova vláda chcela otvorením druhého piliera počas šiestich mesiacov dať príležitosť vystúpiť z neho ľuďom, pre ktorých je údajne nevýhodný. Na penziu v druhom pilieri si od januára prestali sporiť najmä ľudia vo veku od 40 do 55 rokov. Po návrate klientov DSS do štátneho dôchodkového systému sa ich nasporené peniaze presunú do Sociálnej poisťovne, ktorá by týmto spôsobom mala získať vyše 2,8 miliardy Sk.
Proti sporeniu na penziu v DSS sa v minulosti opakovane postavil sám Fico, ktorý viackrát spochybňoval jeho výhodnosť a bezpečnosť. Na činnosť DSS dohliada centrálna banka (NBS).
Premiér, ale aj ministerka práce Viera Tomanová však zamietli iniciatívu predstaviteľa menšej koaličnej strany ĽS-HZDS na predĺženie termínu otvorenia druhého penzijného piliera. Koalícia v rámci zmien v dôchodkovom systéme napríklad presadila, že ľudia musia platiť odvody na dôchodkové poistenie aspoň 15 rokov, aby mali nárok na penziu. Opozícia to napadla na Ústavnom súde. Predtým si stačilo odkladať odvody desať rokov.
Informácie o výhodách a nevýhodách druhého piliera mohli obyvatelia nájsť aj v letákoch, ktoré domácnostiam do schránok rozoslalo ministerstvo práce. Úrad ministerky Viery Tomanovej sa pre jeho obsah dostal do sporu s DSS, podľa ktorých boli údaje v ňom zavádzajúce a nabádali sporiteľov na ukončenie sporenia na súkromných účtoch.
leg boa fil