BRATISLAVA 2. júla (SITA) - Občania Slovenska môžu zbytočne zaplatiť za predražený tender na elektronický výber mýta viac ako 6,5 mld. Sk. Na stredajšom brífingu o tom informoval predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš v súvislosti s tým, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) za podozrivých okolností vylúčila zo súťaže troch zo štyroch účastníkov s podstatne nižšími ponukami.
V hre pritom zostalo konzorcium SanToll - Ibertax s najvyššou cenovou ponukou na mýtny systém a s veľkou pravdepodobnosťou získa nateraz najväčšiu štátnu zákazku v histórii Slovenska. Janiš spolu s kolegyňou poslankyňou za najväčšiu opozičnú stranu Luciou Žitňanskou zároveň kritizovali netransparentný a utajený priebeh opakovaného tendra na elektronický výber mýta.
"Prečo je to utajené? Možno preto, že informácie o minulosti a skúsenostiach ľudí by mohli potvrdiť podozrenia, že manažovanie tohto tendra nie je v poriadku. Alebo je tu obava, že by sa potvrdili podozrenia o prepojeniach rôznych záujmových skupín," dodal Janiš. Počas nedávneho poslaneckého prieskumu SDKÚ-DS v NDS sa podľa opozičného poslanca o tom taktiež nič nedozvedeli, lebo vedenie NDS im odmietlo poskytnúť akékoľvek relevantné informácie o utajovanom tendri. Janiš vyslovil podozrenie, že tender na výber mýta nie je o ničom inom, len ako zabezpečiť, aby štátnu zákazku získala vopred určená spoločnosť s najdrahšou ponukou.
Okolo celého tendra, pokračoval Janiš, je množstvo podozrivých vecí. Za neuveriteľné označil najmä to, že spoločnosť Ibertax ako člena pravdepodobne víťazného konzorcia, vlastnia dve firmy z Cypru a jej skutoční vlastníci sú utajení. "Viaceré indície naznačujú prepojenie skupiny J&T na túto firmu," tvrdí Janiš. Hoci táto finančná skupina podľa SDKÚ-DS prepojenie najprv odmietala, neskôr po zverejnení personálnych prepojení priznala, že ešte v lete 2007 Ibertax spravovala. Sanef, ktorý je za firmou SanToll, patrí do skupiny Abertis, s ktorou sa J&T snažila sprivatizovať bratislavské letisko.
Vzhľadom na vládou pripravovaný sociálny balík Janiš označil tender za obyčajný výsmech ľuďom. "Na jednej strane sa predseda vlády chváli, že dáva sedem miliárd ľudom, ale pritom len na mýte vyťahuje z ich vrecák 6,5 miliardy," povedal Janiš. Za túto sumu by podľa neho bolo možné postaviť napríklad diaľničný tunel medzi Žilinou a Martinom, alebo zvýšiť prídavok na dieťa na 980 Sk, či navýšiť tzv. sociálny balíček pre občanov na 13,5 mld. Sk alebo znížiť spotrebnú daň z benzínu a nafty. Uvedený tender podľa Janiša ukazuje, ako vyzerá v praxi sociálny štát premiéra Roberta Fica, otvára otázku a kto na mýtnom tendri zarobí a získa jeho 6,5 miliardový sociálny balíček.
Tender na mýto je podľa Žitňanskej príkladom, ako netransparentne a nehospodárne obstarávať. Za dva roky Ficovej vlády sa podľa nej v tejto otázke nič nezmenilo, hoci premiér tvrdil, že jeho vláda stransparentní a zefektívni verejné obstarávanie. Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý má v týchto dňoch rozhodnúť o námietkach troch vylúčených účastníkov z tendra, má podľa opozičnej poslankyne dve možnosti: rozhodne technicky a formálno-právne o námietkach alebo vykoná komplexnú kontrolu celého priebehu tendra na výber mýta.