Produkcia pohonných látok z rastlín alebo ich semien zvýšila ceny potravín vo svete priemerne o 75 %. S odvolaním sa na zdroje SB o tom informuje britský denník Guardian.
Autorom správy je renomovaný ekonóm Don Mitchell. Jeho závery nie sú v zhode so šírenými názormi, že ceny potravín rastú predovšetkým preto, lebo ich spotreba stúpa v Číne a Indii, prípadne preto, lebo Austrália mala niekoľko rokov po sebe nízke úrody zrnín.
Guardian napísal, že Svetová banka doteraz neuverejnila správu, lebo sa chcela vyhnúť sporu s Bielym domom. Spojené štáty sú popri Európskej únii a Brazílii najväčšími výrobcami biopalív.
Americký prezident George W. Bush v apríli vyhlásil, že výroba biopalív má na raste cien potravín len slabý podiel. Do roku 2020 chce EÚ dosiahnuť, aby mali biopalivá celkový podiel na spotrebe pohonných látok 10 %.
Kritici tejto politiky už dlhšie poukazujú na to, že rastúci dopyt po pohonných látkach, ktorá sa vyrába z kukurice, pšenice, sójových bôbov, cukrovej repy či cukrovej trstiny, zapríčinil zdražovanie základných potravín.
Britský premiér Gordon Brown pred summitom G8, ktorý sa začal dnes v japonskom meste Tojako na ostrove Hokkaidó, v liste požiadal kolegu Jasua Fukudu, aby na program rokovania zaradil aj biopalivá. Svetová banka žiada od stretnutia, aby sa jeho účastníci dohodli na kritickom preskúmaní národnej biostratégie.
Informoval o tom rakúsky denník Der Standard.