Paríž 7. júla (TASR) - Francúzi smútia. Ceny slimákov, ich obľúbenej pochúťky, sa zvyšujú. Dôvod v tomto prípad nie je ani tak globálny, teda rast cien ropy, ako skôr regionálny - rozvoj východoeurópskych ekonomík.
Francúzi ročne skonzumujú viac ako 14.000 ton slimákov, ale prakticky takmer žiaden z nich nepochádza z Francúzska, kde patria tieto mäkkýše medzi chránené živočíšne druhy. Gurmáni z krajiny galského kohúta tak závisia od dovozu zo strednej a východnej Európy. Ale ekonomický pokrok a rast miezd v štátoch, ako sú Poľsko alebo Bulharsko, má za následok, že čoraz menej ľudí má záujem živiť sa zbieraním slimákov.
Pritom ešte donedávna si rodiny v odľahlých regiónoch mohli takýmto spôsobom celkom slušne zarobiť. Teraz im však musia firmy, ktoré vykupujú slimákov, platiť za zber viac peňazí. To ich na druhej strane núti zvyšovať ceny.
Vo Francúzsku sa udržalo len zopár slimačích fariem, ktoré produkujú menej ako 1 % z celkovej spotreby týchto mäkkýšov. Odborníci preto varujú labužníkov, že časy lacných slimákov už skončili. Je to ďalšia lekcia z globálnej ekonomiky, s ktorou sa milovníci tradičnej pochúťky musia naučiť žiť.
Informoval o tom britský spravodajský server BBC.