New York 8. júla (TASR) - Pred americkými spoločnosťami, ktoré financujú nákupy nehnuteľností, sa objavili nové ťažké problémy. Dve organizácie založené štátom, ktoré už doteraz zápasili s veľkými ťažkosťami, Fannie Mae a Freddie Mac, budú podľa expertov potrebovať viac čerstvého kapitálu, než sa doteraz odhadovalo. Obe inštitúcie v predchádzajúcich deviatich mesiacoch totiž odpísali straty 11 miliárd USD (212,64 miliardy Sk).
Finančné trhy zareagovali na správu šokovo. Akcie Fannie Mae stratili v pondelok 16 % hodnoty a podiely Freddie Mac zlacneli o takmer 18 %. Akcie oboch spoločností klesli za rok o 75 %.
Okrem toho jeden z veľkých amerických poskytovateľov úverov, IndyMac, informoval, že obmedzí poskytovanie úverov a citeľne zníži počet pracovníkov. Spoločnosť zastavila poskytovanie úverov na nákup domov a informovala, že prepustí 7200 zamestnancov. Ďalej bude pôsobiť len jej banková divízia.
IndyMac bola kedysi druhým najväčším nezávislým americkým poskytovateľom úverov na nehnuteľnosti. Ústav však poskytol veľa úverov so slabým ručiteľským zabezpečením, preto sa teraz dostal do existenčných problémov. Doteraz sa jeho vedenie neúspešne pokúšalo získať čerstvý kapitál a dnes varovalo, že jeho straty môžu byť ešte vyššie než v prvom štvrťroku.
Finančné trhy dodatočne zneistilo to, že v obchode s nehnuteľnosťami sa neukazuje nijaké uvoľnenie. Ceny domov by mali klesať takmer celý budúci rok. Na to upozornila guvernérka regionálneho Fedu v San Franciscu Janet Yellenová.
Trhy s nehnuteľnosťami stoja pred novou zostupnou špirálou, ktorá by však mala byť prudšie sklonená než tá doterajšia. Čím viac sa budú dostávať hypotekárne ústavy pod tlak, tým drahšie budú ich úvery. A proces sa nezastaví, budú klesať ceny domov a bude rásť počet dlžníkov, ktorí nebudú vládať plniť záväzky voči svojim veriteľom. Burziáni hovoria o ďalšej obrovskej strate dôvery.
Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré kryjú viac ako polovicu všetkých poskytnutých úverov na nehnuteľnosti v USA, sú v tejto oblasti americkou jednotkou a dvojkou. Organizácie zradila americká vláda zákonom v Kongrese a ručiteľom poslednej inštancie za ich úvery je štát.
Informovali o tom agentúry DPA a AP.