TOYAKO 8. júla (SITA, AFP) - Informoval o tom japonský premiér Jasuo Fukuda. Tento pozitívny smer oceňuje aj Biely dom, ktorý v porovnaní s rokom 2007 vidí pokrok v riešení tejto situácie. "Nie sú to len rozhovory o spoločnej vízii, táto snaha vyjadruje pohľad všetkých zúčastnených štátov na to, o čo nám všetkým ide - znížiť emisie o 50 %. V porovnaní s minulým rokom ide o skutočný pokrok," uzavrel Dan Price, poradca amerického prezidenta Georgea Busha v otázkach medzinárodnej ekonómie.
Krajiny G8 (USA, Veľká Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Rusko) mali v pláne zaoberať sa zámerom znížiť emisie skleníkových plynov do ovzdušia do roku 2050 najmenej o polovicu oproti súčasnému stavu, na ktorom sa dohodli na minuloročnom summite v Nemecku, a zdá sa, že sa im to podarilo. Stalo sa tak napriek tomu, že dohoda, na ktorú tlačilo najmä Japonsko, sa v odborných kruhoch neočakávala.
Lídri G8 na summite v japonskom meste Toyako v utorok taktiež vyjadrili svoje obavy z rastúcich cien ropy a zaviazali sa, že vytvoria svetové energetické fórum, ktoré bude rokovať o efektivite energetického sektora a o možnostiach, ako sa v budúcnosti vyhnúť ďalšiemu zvyšovaniu cien. Predstavitelia sa zhodli aj na tom, že nízka hodnota čínskeho juanu je problém. G8 preto vyzvala Peking, aby uvoľnil prísne kontrolovaný výmenný kurz a nechal ho zhodnotiť, čím by sa znížili svetové finančné nerovnováhy.