Washington 14. júla (TASR) - Americká vláda chce poskytnúť rozsiahlu pomoc krachujúcim financovateľom hypoték Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré kryjú približne polovicu z amerických hypoték v celkovej hodnote 12 biliónov USD (229,56 bilióna Sk).
Súčasťou záchranného plánu, o schválenie ktorého minister financií Henry Paulson požiadal Kongres, je rozšíriť pre tieto firmy (aj ďalšie finančné spoločnosti) úverovú linku a prvýkrát dať ministerstvu možnosť nakúpiť v prípade potreby akcie Fannie Mae a Freddie Mac. Právo na nákup akcií firiem by bolo dočasné a podľa jedného z predstaviteľov ministerstva financií by trvalo približne 18 mesiacov.
Firmy, ktoré patria medzi najvýznamnejšie v americkej ekonomike, sa po krachu trhu s hypotékami dostali do vážnych finančných ťažkostí a bez pomoci vlády im hrozí kolaps. Len za minulý týždeň stratili Fannie Mae a Freddie Mac, najväčšie spoločnosti financujúce nákupy nehnuteľností v Spojených štátoch, asi polovicu zo svojej hodnoty. Americká centrálna banka Fed spoločnostiam už medzičasom umožnila, aby si požičali priamo z jej zdrojov.
"Zdá sa, že americká vláda prekročila rubikon," povedal prezident americkej ratingovej firmy Eagan-Jones Ratings Sean Egan, poukazujúc na možnosť kúpiť akcie upadajúcich firiem. To potvrdil aj zdroj z ministerstva financií, ktorý sa nechal počuť, že sa nepamätá, že by niekedy v minulosti štát prevzal podiel v niektorej spoločnosti.
Rozhodnutie vlády vstúpiť do záchrany spoločností nasledovalo po víkendových rozhovoroch medzi zástupcami firiem, vládnymi predstaviteľmi, kongresmanmi a zástupcami regulačných úradov. Očakáva sa, že Kongres by Paulsonove návrhy mal schváliť tento týždeň.
"Fannie Mae a Freddie Mac sa mimoriadnou mierou podieľajú na likvidite hypotekárneho trhu," povedal ekonóm zo spoločnosti Wachovia Mark Vitner. "Ich záchrana je nevyhnutná na podporu ako tohto trhu, tak aj celej americkej ekonomiky." dodal.
Minister v záchrannom balíku zároveň navrhol, aby centrálna banka získala "úlohu poradcu," v rámci ktorej bude dohliadať na kapitálovú primeranosť spoločností. Pozícia centrálnej banky sa už stihla počas súčasnej krízy posilniť a dnes spolu s Komisiou pre burzy a cenné papiere dohliada na investičné banky.
Zverejnenie záchranného plánu prišlo krátko pred vystúpením šéfa Fed Bena Bernankeho s polročnou správou o stave ekonomiky USA v americkom Kongrese. Ekonómovia očakávajú, že Bernanke sa v utorok nevyhne otázkam kongresmanov o možných dôsledkoch finančných problémov Fannie Mae a Freddie Mac na hospodárstvo.
Navyše, v tejto situácii už málokto počíta so zvýšením úrokových sadzieb. Zatiaľ čo ešte minulý mesiac Fed signalizoval, že inflácia začína byť väčšou hrozbou než spomalenie hospodárstva, zvýšené otrasy na hypotekárnom trhu a prognózovanie slabšieho než pôvodne očakávaného rastu hospodárstva v druhom polroku šance na zvýšenie úrokových sadzieb ešte v tomto roku výrazne znižujú.
Informovali o tom agentúry Bloomberg a server BBC.