BRATISLAVA Premiér Robert Fico víta stanovisko Európskej komisie (EK) povoliť dostavbu dvoch blokov v Atómovej elektrárni v Mochovciach (EMO).
"Verím, že vlastník Slovenských elektrární, taliansky Enel, dá za dosť všetkým svojim verejným prísľubom a okamžite sa začne väčšia aktivita v tejto oblasti. Robili sa síce nejaké prípravné práce, ale čakalo sa na stanovisko Európskej komisie. Je to dobrá správa pre Slovensko," konštatoval predseda vlády SR dnes na tlačovej konferencii s tým, že ak sa dostavajú dva bloky v Mochovciach,
Slovensko by malo dosiahnuť opäť stav energetickej bezpečnosti. "Zásadne to vyrieši problém Slovenska s energiou," doplnil.
Slovensko by malo podľa Fica využiť skúsenosti z oblasti jadrovej energetiky a urobiť všetko preto, aby v roku 2012 až 2013 mohli byť dva nové bloky so spoločným inštalovaným výkonom 880 MW uvedené do prevádzky.
"V Európskej únii nastala renesancia jadra a nikto sa neodváži povedať čokoľvek proti jadru, pretože sa vie, že energetická bezpečnosť sa bez jadra nedá dosiahnuť. Slovensko má výhodu, že máme skúsenosti nielen v tom ako stavať a prevádzkovať atómové elektrárne, ale aj v tom ako ich odstavovať," uviedol a dodal, že vláda SR bude maximálne spolupracovať s investorom a vyvíjať všetky aktivity, aby nič nebránilo hladkej dostavbe strategického projektu.
Brusel: Projekt chceme bezpečnejší
Európska komisia (EK) v utorok odporučila spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. (SE), v súvislosti s plánovanou dostavbou Atómovej elektrárne (AE) Mochovce súbor dodatočných opatrení zameraných predovšetkým na zvýšenie bezpečnosti.
Ako sa uvádza v stanovisku komisie k projektu SE na dostavbu 3. a 4. bloku AE Mochovce, projekt síce z hľadiska bezpečnosti spĺňa súčasné vnútroštátne predpisy Slovenskej republiky, ako aj medzinárodné odporúčania, stanovisko komisie však vychádza z dostupných postupov najlepšej praxe.
"Súvisí to so skutočnosťou, že reaktory typu WER 440/V213 navrhnuté investorom nemajú štruktúru 'plnohodnotného ochranného plášťa jadrového reaktora', ktorá sa používa pri výstavbe alebo projektovaní atómových elektrární v Európe," uvádza sa v stanovisku komisie. SE podľa hovorcu spoločnosti Juraja Kopřivu vyjadrenie k stanovisku komisie pripravuje.
Komisia sa podľa stanoviska totiž domnieva, že je potrebné zabezpečiť rovnakú úroveň ochrany, ak o v prípade "plnohodnotného ochranného plášťa jadrového reaktora". "Komisia predovšetkým odporučila, aby investor v úzkej spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi prehodnotil a vykonal dodatočné úpravy, prevádzkové postupy a stratégie riadenia tak, aby bolo možné odolať potenciálnym zásadným vplyvom z vonkajšieho prostredia, ako je napríklad vplyv úmyselnej havárie malého lietadla, do základu konštrukcie navrhovanej investície, čím sa konštrukčné plány zosúladia s existujúcou najlepšou praxou," konštatuje komisia.
Navyše pritom zdôraznila aj dôležitosť diverzifikácie zdrojov dodávok atómového paliva v rámci dodávok pre celý jadrový priemysel Európskej únie, ako aj správneho riadenia fondov na vyraďovanie z prevádzky.
"Komisia bude pozorne sledovať vývoj v oblasti jadrových priemyselných aktivít súvisiacich s investičným projektom Mochovce aj v budúcnosti, najmä pokiaľ ide o jeho bezpečnostné aspekty," konštatuje sa v stanovisku.
EK sa k projektu dostavby Mochoviec vyjadrila na základe zmluvy o Euratome, v ktorej sa uvádza, že každá nová investícia spojená s aktivitami v oblasti jadrovej energie sa musí oznámiť komisii, ktorá by následne mala zaslať svoje stanovisko príslušnému členskému štátu. Dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach bude stáť SE približne 60 mld. Sk.
Záujem o dostavbu EMO potvrdila pre agentúru SITA česká spoločnosť Škoda JS, a.s. ktorá sa uchádza o projekt v konzorciu spoločne s ruskou firmou Atomstrojexport a slovenskými spoločnosťami Enseco, a.s., VÚJE, a.s. a Inžinierske stavby Košice, a.s. Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku EMO sa do konca augusta 2004 vynaložilo 19,9 mld. Sk vrátane úrokov z úverov a bankových poplatkov.
Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií SE, a.s. sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do SE v apríli 2006.
Greenpeace: Zelenú dostal nebezpečný projekt
Medzinárodná ochranárska organizácia Greenpeace dnes kritizovala rozhodnutie Európskej komisie, ktorá dala podľa ochranárov zelenú "zastaranému a nebezpečnému jadrovému projektu na Slovensku".
Greenpeace tak reagoval na stanovisko EK, ktorá odporučila prijatie dodatočných opatrení pre projekt Slovenských elektrární (SE) na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Brusel v stanovisku konštatuje, že po rozsiahlych diskusiách s prevádzkovateľom atómovej elektrárne dospel k záveru, že ak sa jej odporúčania vykonajú, bude výstavba v súlade s európskou legislatívou.
"Stanovisko EK jasne poukazuje na vážne nedostatky v európskej jadrovej legislatíve. EK dala práve zelenú nebezpečnému jadrovému projektu z éry Studenej vojny. Greenpeace sa bude aj naďalej stavať proti projektu Mochovce z dôvodu jeho vážnych dopadov v oblasti bezpečnosti a životného prostredia," tvrdí predstaviteľ Greenpeace Jan Beránek.