Moskva 19. júla (TASR) -
Na stretnutí s podpredsedom vlády Igorom Sečinom vysielanom v televízii načrtol prezident priority využitia ložísk ropy a plynu, ktoré sú podľa domácich údajov v Rusku najbohatšie na obe komodity; súčasne sú aj najťažšie prístupné.
Prezident povedal, že vláda bude postupovať pri výber spoločností, ktoré dostanú licencie na ťažbu arktídskych rezerv, netradičným spôsobom. Nová forma výberu sa použije namiesto tradičných aukcií alebo tendrov, ktorými sa vo svete zvyčajne predávajú licencie firmám v sektore.
"Kontinentálny šelf je naším národným dedičstvom," pokračoval Medvedev, čím signalizoval, že štát bude pokračovať vo zvyšovaní kontroly nad výnosným ropným a plynárenským odvetvím Ruska. Rozhodnutie "bolo prijaté premyslene, aby sa zabezpečilo racionálne využitie národného bohatstva".
Sečin, v ktorého pôsobnosti spadá aj ministerstvo prírodných zdrojov a štátom kontrolované energetické spoločnosti, uviedol, že do úvahy pripadajú len firmy, ktoré ťažia z kontinentálneho šelfu najmenej päť rokov. Ak bude platiť toto kritérium, potom v Rusku prichádzajú do úvahy len koncerny Gazprom a Rosnefť.
Šéf Roznefti Sergej Bogdančikov uviedol, že náklady na sprístupnenie rezerv ropy a plynu v kontinentálnom šelfe by mali dosiahnuť 61 biliónov rubľov (2,6 bilióna USD, 49,73 bilióna Sk).
Odkedy globálne oteplenie vytvára čoraz lepšie podmienky na využitie nesmierneho prírodného bohatstva pod morským dnom Arktídy, Rusko v nej pôsobí čoraz aktívnejšie. Moskva vlani vyslala expedíciu, aby umiestnila ruskú zástavu pod severným pólom. Expedícia úlohu splnila. Rusko si robí nárok na obrovský podmorský horský masív, v ktorom sa nachádzajú rezervy ropy a plynu. Rusi tvrdia, že šelf je prirodzeným pokračovaním severnej časti Sibíri.
Informovala o tom agentúra AP.