Frankfurt nad Mohanom 19. júla (TASR) -
Fannie Mae a Freddie Mac - názvy znejú ako titul muzikálu. Pritom je Fannie jednou z desiatich najväčších firiem na svete. Úverová kríza teraz zasiahla oboch obrov amerického hypotekárneho trhu, a tým prekročila nebezpečný prah.
Koncom 60. rokov bola Fannie Mae privatizovaná. Súčasne vytvorením Freddie Mac dostala konkurentku. V tom čase sa začali vydávať na nehnuteľnosti úvery, ktoré sa neskôr premieňali na obligácie kryté hypotekárnymi úvermi. Niekto zobral súbor úverov, premenil ich na cenné papiere s rozdielnou úrovňou záruky a posúval ich ďalej. Tak sa na finančnom trhu refinancovali hypotéky a vytváral sa likvidný trh pre ne. Bolo to ako perpetuum mobile. Všetko išlo hladko, pokiaľ nedošlo k zlyhaniu garantov fungovania systému, dlžníkov.
Došlo k najhoršiemu. Mnohí dlžníci hypotekárnych ústavov nie sú schopní splácať svoje dlhy. V prípade, ak k dôjde k platobnej neschopnosti dlžníka, podľa zákonodarstva mnohých amerických štátov môže veriteľ žiadať späť nehnuteľnosť, na ktorú poskytol peniaze. Avšak ak ceny domov klesnú o 20 alebo 30 %, čo je už prípad Kalifornie, potom sa hodnota nehnuteľností dostane pod úroveň úveru, ktorý bol na ňu poskytnutý. Banka má dom, ale spravidla ho teraz nedokáže speňažiť, čo je pre ňu ďalšia príťaž. Nemá oň záujemcov.
Znepokojujúce je aj to, že pokles hodnoty domov nie je ešte ani zďaleka na konci. Cena domov v krajine sa určuje vzťahom nehnuteľnosti a výškou nájomného, či pomerom hypoték a príjmov, alebo počtom ešte nepredaných nových domov. Nech sa zoberie ktorýkoľvek z týchto vzťahov, vždy sa dochádza k rovnakému záveru. V Spojených štátoch je aktuálnou korektúra vrcholca trhu okolo 30 %. Ak sa zohľadní aj vplyv inflácie, malo by ísť o pokles cien domov dosť výrazne nad 40 %. Proces sa dostal len do polovice cesty, reálny pokles cien domov zatiaľ dosiahol vyše 20 %.
Fannie Mae vytvorila americká vláda v 30. rokoch minulého storočia, aby prostredníctvom nej garantovala poskytovanie hypotekárnych úverov súkromnými spoločnosťami. Počas hospodárskej krízy totiž veľa hypotekárnych ústavov skrachovalo, čím nasledovali osud svojich klientov. Fannie Mae, ako štátna ustanovizeň, mala zaručovať, že tieto ústavy budú mať aj v krízovej situácii finančnú oporu, preto sa nemusia báť o svoju existenciu.
Ohrozenie existencie Fannie Mae a Freddie Mac, chýry o ich možno bankrote, ktoré sa objavili minulý týždeň, však môžu mať ešte vážnejšie dôsledky pre americkú i svetovú ekonomiku. Čo by sa stalo, keby skrachovali oba ústavy, ktoré sú "ručiteľom poslednej inštancie" na každý druhý úver v Spojených štátoch poskytnutý na dom? Ak by ich prevzal štát a ony by skrachovali pri svojom celkovom dlhovom bremene 5 biliónov USD (95,64 bilióna Sk), čo by mohla urobiť vláda, keď štátny dlh sa aj tak blíži už k 9 biliónom USD?
Vážnosť situácie je zrejmá.
Základným problémom Spojených štátov je cenová bublina na trhu s nehnuteľnosťami. Tá viedla k tomu, že ceny domov boli umelo zvýšené na dvojnásobok až trojnásobok reálnej hodnoty domov. Teraz dochádza k náprave situácie. Na rozdiel od akciových trhov reaguje trh s nehnuteľnosťami pomalšie. Nedôjde ku krachu, bublina nezmizne náhle, ale k jej spľasnutiu dochádza pomaly niekoľko rokov.
Prvá fáza jej poklesu je relatívne mierna. Nasledujúca fáza bude neporovnateľne tvrdšia. Úspory sú takmer vyčerpané. Úverové linky nemajú zdroje, bankám dochádza kyslík.
Čo zažijeme, bude masívne poškodenie amerického štátu a aj amerického finančného systému. Centrálna banka v tejto situácii úplne ignoruje infláciu a orientuje sa len na rast a finančnú stabilitu. Do problémov sa dostane ešte veľa bánk. Úroky zostanú nízke, inflácia porastie, kurz dolára bude slabnúť najmä proti euru. Výmena dvoch dolárov za euro nie je nereálna. Münchau pripomína, že taký kurz zasiahne aj exportne orientovaná nemeckú ekonomiku.
Úverovú krízu zodpovední v USA ale aj v Nemecku ešte stále podceňujú. Pritom pravdepodobne ide o najväčšiu finančnú krízu všetkých čias.
Informovali o tom nemecký denník Financial Times Deutschland, agentúry Reuters a AP.