BRATISLAVA 25. júla (SITA) - Národnej banke Slovenska sa nepozdáva návrh paragrafového znenia štátneho rozpočtu, ktorý už prešiel pripomienkovým konaním. Problémom však nie je rozdelenie financií, keďže paragrafové znenie je zatiaľ bez súm a ďalších údajov, ale označenie spoločnej európskej meny v prvom slovenskom eurorozpočte. Podľa centrálnej banky by totiž namiesto znaku eura (€) mali byť sumy v rozpočte označované slovom. "Oficiálnym názvom spoločnej jednotnej meny a menovej jednotky, ktorá existuje v rámci eurozóny a ktorú Rada Európskej únie neodvolateľne ustanovila od 1. januára 2009 zaviesť aj v Slovenskej republike, je 'euro'," uvádza NBS v odôvodnení svojej pripomienky. Ministerstvo financií by sa malo touto pripomienkou zaoberať. "Prirodzene ministerstvo financií sa bude touto pripomienkou zaoberať a v prípade jej relevantnosti návrh podľa odporúčania NBS upraví," povedal pre agentúru SITA Ján Onda z ministerstva.
Centrálna banka priložila aj oficiálny výklad Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, z ktorého je zrejmé, že podľa pravidiel spisovnej slovenčiny sa názov euro zásadne píše malými písmenami, okrem použitia na začiatku vety a že slovo euro je ohybné a skloňuje sa podľa pravidiel spisovnej slovenčiny. "Celkovo treba konštatovať, že pri uvádzaní peňažných súm v eurách v textoch slovenských právnych predpisov by sa štandardne malo používať skloňované slovo euro. Išlo by o analogický postup ako je štandardne používané slovo euro pri uvádzaní peňažných súm v eurách v slovenskom znení právnych aktov EÚ zverejňovaných v Úradnom vestníku EÚ," dodáva NBS s tým, že v slovenských právnych predpisoch tak "snáď okrem nejakých zložitých vzorcov a tabuľkových výkazov a hlásení" nie je vhodné používať symbol € a jeho využívanie by sa malo minimalizovať.
Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy by mal rezort financií na vládu predložiť skompletizovaný návrh rozpočtu do 15. augusta. Kabinet by mal o návrhu rozpočtu rozhodnúť do 30. septembra a do Národnej rady Slovenskej republiky by ho mal predložiť do 15. októbra. Parlament by mal návrh rozpočtu odsúhlasiť do 31. decembra. V prípade, ak by sa tak nestalo, hospodárenie štátu by bolo od začiatku nasledujúceho roka spravované v rozpočtovom provizóriu, teda podľa pravidiel a limitov schválených v rozpočte na predchádzajúci rok. Rozpočtové provizórium pritom trvá až do nadobudnutia účinnosti zákona o štátnom rozpočte na príslušný rok.