Paríž 25. júla (TASR) - izácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Podľa OECD by vlády mali podporiť aj tzv. sekundárnu generáciu biopalív, ktoré sa nevyrábajú z potravinárskych plodín.
Táto správa zasadí ďalší úder produkcii biopalív, ktoré boli donedávna vyzdvihované ako ekologicky čistá náhrada fosílnych palív, ale dnes sa im kladie za vinu, že prispeli k rastu cien potravín.
Mnohé európske štáty, vrátane Británie, Talianska či Francúzska, nedávno vyzvali na prehodnotenie ambiciózneho plánu EÚ nahradiť 10 % spotreby pohonných látok palivom z obnoviteľných zdrojov. Majú totiž čoraz väčšie pochybnosti o tom, či sú biopalivá skutočne také ekologické, najmä, ak sa vezme do úvahy spotreba energie na ich výrobu a dopad intenzívneho pestovania a rozširovania pôdy na životné prostredie.
Podľa OECD zatiaľ čo etanol, ktorý sa v Brazílii vyrába z cukrovej trstiny, znižuje emisie skleníkových plynov o 80 %, bionafta z rastlinného oleja, ktorá sa vyrába v Európskej únii, znižuje emisie približne o 40 - 45 % a etanol z americkej kukurice menej ako o 30 %.
OECD a Organizácia Spojených národov pre poľnohospodárstvo a výživu (FAO) v spoločnej správe v máji uviedli, že globálna produkcia biopalív sa v nasledujúcom desaťročí viac ako zdvojnásobí aj vďaka podpore vlád a prispeje tak k ďalšiemu zdražovaniu potravín.
OECD preto odporúča namiesto biopalív podporovať zníženie spotreby energie.
Informovala o tom agentúra Reuters.