BRATISLAVA. Konečné ceny najpoužívanejších liekov na Slovensku sú v porovnaní s Českom vyššie.
Zároveň slovenské zdravotné poisťovne platia v niektorých prípadoch za lieky takmer dvojnásobne viac. Na rozdiely v cenách a platbách zdravotných poisťovní upozornil inštitút INEKO, ktorý porovnal ceny dvadsiatich najpoužívanejších liekov na Slovensku a v Česku.
Kým slovenské zdravotné poisťovne hradia za Cipralex (liek proti depresii) 697 korún (23,14 eura), české poisťovne len 354 korún (11,75 eura), čiže o 97 percent menej. V prípade Ibalginu (liek proti bolesti) je to 123 korún zo strany slovenských poisťovní a len 64 korún uhradia za ten istý liek české zdravotné poisťovne.
Stanovenie ceny liekov na Slovensku je plne v kompetencii ministerstva zdravotníctva. Zdravotné poisťovne svoju výšku úhrady nemôžu ovplyvniť, aj keď majú svojich zástupcov v Kategorizačnej komisii liečiv. Komisia je totiž len poradným orgánom ministerstva.
Rozdiel je vraj prirodzený
Ministerstvo zdravotníctva nevysvetlilo, prečo existujú rozdiely v konečných cenách konkrétnych liekov na Slovensku a Česku, a prečo za ne poisťovne u nás platia viac. Eva Slováková z komunikačného odboru ministerstva len povedala, že porovnávať úhrady v jednotlivých krajinách nie je objektívny parameter.
Analytička HPI Angelika Szalayová, ktorá bola predsedníčkou slovenskej kategorizačnej komisie a aj členkou kategorizačnej komisie v Česku, s týmto argumentom nesúhlasí. „Porovnávanie cien liekov medzi krajinami je jedným z najčastejšie používaných spôsobov regulácie cien liekov, ktorý je aj súčasťou slovenského systému,“ povedala.
Podľa spoločnosti Zentiva, ktorá vyrába Ibalgin, je prirodzené, že konečná cena v Česku a na Slovensku je rozdielna. „Všetky ceny sú ovplyvnené rôznymi faktormi, či už ekonomickými alebo politickými,“ povedal Igor Novák zo spoločnosti. Jednoduché porovnávanie bez zohľadnenia týchto faktorov môže byť preto podľa neho značne zavadzajúce. Bráni sa aj tým, že konečná cena Ibalginu je u nás aj v Česku porovnateľná.
Podľa prepočtov INEKO je však tento liek u nás drahší o 25 korún (0,83 eura).
Iná skupina, iná cena
Výraznejší rozdiel pri konečných cenách je pri Cipralexe. Na Slovensku stojí 765 korún (25,39 eura), za Moravou 446 korún (14,80 eura). Liek proti depresii je na Slovensku teda drahší o 72 percent. Vyššiu cenu u nás mal spôsobiť fakt, že v Česku je tento liek zaradený do inej skupiny liečiv.
Zo spoločného krv netečie
Ministerstvo zdravotníctva vyšší podiel úhrad cez verejné poistenie vysvetľuje tým, že chce, aby výška doplatku bola pre pacienta primeraná. Na to, že je Ibalgin z pohľadu slovenských pacientov lacnejší, sa odvoláva aj Zentiva. To však znamená, že poisťovne u nás zaň platia viac. Nevysvetľuje to však vyššiu konečnú cenu lieku u nás.
INEKO chcelo pri porovnávaní upozorniť na to, že čím viac peňazí za liek uhradí poisťovňa z verejných zdrojov, tým vyššie je riziko, že lieky budú predražené. Pod väčšou kontrolou sú preto lieky, na ktoré si priplácajú občania.
Výška dotácie z verejných zdrojov by mala podľa Petra Goliaša z INEKO zohľadňovať predovšetkým užitočnosť lieku pre spoločnosť. Menej užitočné lieky môžu mať podľa neho nižšiu dotáciu. Prečo sú napríklad Ibalgin a Cipralex na Slovensku tak výhodne dotované, ministerstvo nevysvetlilo.
Ktorý liek podporiť?
Poradca ministra financií Martin Filko priznáva, že u nás nie sú jasné a transparentné pravidlá, ktoré by určili, ktoré lieky majú byť pustené na trh a ktoré nie, a za akú cenu. To, že určiť cenu a výbrať liek, ktorý bude platený z verejných peňazí, je ťažké, uvádza na príklade.
Existuje liek A za x–korún, ktorý zachráni 100 životov. Zároveň je liek B, ktorý stojí 2-krát viac, ale zachráni 105 životov. Ministerstvo musí vyriešiť viacero otázok. „Má sa preplácať jeden, druhý alebo obidva lieky? Oplatí sa spoločnosti investovať dodatočných x–korún za získanie dodatočných 5 životov?“ – približuje dilemu Filko. Slovensko by si podľa neho malo brať príklad z krajín ako Holandsko, Veľká Británia či Švédsko, ktoré majú stanovené pravidlá. Krajiny si určili, koľko majú stáť dodatočné efekty nejakého lieku oproti jeho najbližšiemu konkurentovi, aby sa ho oplatilo financovať z verejných zdrojov.
(vf)