BRATISLAVA. Najväčšia zdravotná poisťovňa, ktorá patrí štátu, Všeobecná zdravotná, vykazuje zo všetkých poisťovní najnižšiu platobnú schopnosť.
O problémoch poisťovne, v ktorej sú poistené takmer tri milióny obyvateľov Slovenska, sa už hovorí dlhšie. Jej akcionár – ministerstvo zdravotníctva – nerieši problém snahou o výrazné zvýšenie efektivity práce. Chce novelizovať zákon o zdravotných poisťovniach tak, aby sa zmiernili kritériá na určenie, aká platobná schopnosť je ešte prijateľná. Zároveň chce štátnej poisťovni dať viac peňazí na úkor ostatných.
Platobná schopnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je len tesne nad hranicou, ktorú určuje súčasný zákon ako minimálnu. Od nútenej správy ju delí len pár desatín percenta. V súčasnosti musí mať poisťovňa mieru platobnej schopnosti na úrovni troch percent. V júni ju mala VšZP na úrovni 3,42 percenta. Ostatné poisťovne dosahujú niekoľkonásobne vyššiu platobnú schopnosť.
Všeobecná na obvinenia, že zákon má pomôcť jej, odpovedala, že dosahuje mieru platobnej schopnosti bezpečne nad zákonom stanovenú minimálnu hranicu. „Dosahovaná miera platobnej schopnosti VšZP zabezpečuje plnenie jej záväzkov, ako aj jej základného poslania – efektívne prerozdeľovať finančné prostriedky v zdravotnom systéme na Slovensku,“ povedala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.
Čaká sa na vyhlášku
Minister zdravotníctva Richard Raši by podľa návrhu zmeny zákona mohol čoskoro určiť a prispôsobiť na mieru výšku aj spôsob výpočtu platobnej schopnosti pre VšZP tak, aby predišiel prípadnej nútenej správe. Aký nový spôsob výpočtu ministerstvo zvolí, nie je známe. Podrobnosti sa majú objaviť až vo vyhláške.
Ministerstvo návrh, aby kritériá pre platobnú schopnosť už neurčoval zákon a teda parlament, ale vyhláška a teda minister, bráni tým, že „doterajší spôsob vyčísľovania nezohľadňoval špecifiká systému zdravotného poistenia“.
Odmieta aj tvrdenie, že zmena definície by mala pomôcť najväčšej zdravotnej poisťovni. „Cieľom nie je pomôcť ani poškodiť niektorej zo zdravotných poisťovní, ale doladiť celkový systém,“ poslal stanovisko komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.
Inštitút HPI, ktorý má tiež podozrenie, že návrh má pomôcť VšZP, upozorňuje aj na konflikt záujmov ministerstva. Ministerstvo totiž tvorí normy a je zároveň stopercentným akcionárom najväčšej poisťovne, ktorá ich má dodržiavať.
Prispeje najmä Spoločná
Ministerstvo pri novele zákona o zdravotných poisťovniach dalo aj ďalšie návrhy, ktoré priamo v praxi spôsobia, že Všeobecná dostane viac peňazí.
Je to systém prerozdelenia peňazí a polpercentný príspevok štátu na takzvanú kompenzáciu rizík zdravotných poisťovní.
Prerozdelenie funguje podľa toho, aký je vek a pohlavie poistencov jednotlivých poisťovní. Zjednodušene, čím má poisťovňa viac starších ľudí, tým viac od druhých poisťovní dostane. Z množstva peňazí, ktoré poisťovne vyberú, si teraz totiž môžu priamo nechať 15 percent, zvyšných 85 percent si poisťovne rozdelia práve podľa veku a pohlavia poistencov. Štát tak chce zabrániť tomu, aby poisťovne nemali záujem len o mladých a zdravých ľudí. Zároveň chce, aby poisťovne, ktoré majú rizikových pacientov, na to nedoplácali.
Miera prerozdelenia peňazí sa má zmeniť zo súčasných 85 na 95 percent. HPI odhaduje, že na prerozdelení získa Všeobecná ročne 700 miliónov korún (vyše 23 miliónov eur). Najviac by jej „prispela“ ďalšia štátna poisťovňa Spoločná zdravotná, a to 400 miliónmi (vyše 13 miliónov eur).
Juraj Karpiš z INESS si myslí, že zvýšenie objemu nepredstavuje vhodné riešenie. Podľa neho tento krok zníži motiváciu jednotlivých poisťovní dosahovať vysoký výber poistného.
Ak prejde návrh zákona tak, ako ho ministerstvo dalo do pripomienkového konania, minister by od budúceho roka mohol mať navyše k dispozícii vyše 3,5 miliardy korún (116 miliónov eur). Získa ich zo zvýšenej sadzby poistného za poistencov štátu, ktoré platí štát.
Príspevok štátu by sa mal budúci rok zvýšiť na 5 percent. Ministerstvo ich chce rozdeliť na 4,5 a pol percenta. Pol percenta bude príspevok štátu na kompenzáciu rizík zdravotných poisťovní. To, ako tieto peniaze prerozdelí ministerstvo, bude len na ňom. Spôsob opäť určí vyhláška, ktorú ešte ministerstvo nepredstavilo. Čaká totiž na vyhodnotenie pripomienkového konania.
Podmienky pre všetky zdravotné poisťovne budú naďalej rovnaké.
Stanovisko ministerstva zdravotníctva