Senica 13. augusta (TASR) O veterných elektrárňach, ktoré by mali vyrásť v katastrálnych územiach mesta Senica Kunov a obce Hlboké, v nechránenej časti Myjavskej pahorkatiny, hovorili v utorok 12. augusta občania so zástupcom investora, spoločnosťou Green Energy Slovakia, s. r .o. Tá v dotknutých lokalitách plánuje vybudovať 13 veterných elektrární.
Vo veternom parku Senica, lokalita Vinohrádky, navrhujú umiestniť zariadenia typu Vestas V90 od nemeckého výrobcu, s výškou 105 m a priemerom rotora 90 m. Kuželová rúrová veža vrtule bude mať výšku 103 m. Na porovnanie, v obci Cerová, kde vietor vyrába elektrinu už päť rokov, majú veže výšku 76 metrov. Rotor sa zapne pri rýchlosti vetra 4 m/s, priemerná rýchlosť je 14 m/s a k automatickému zastaveniu a zabrzdeniu rotora dochádza pri prekročení rýchlosti vetra 23 m/s.
Podľa plánov spoločnosti by sa malo začať stavať v auguste 2009 a stavba by mala byť dokončená v novembri 2009, keď by mali spustiť aj prevádzku. Proti výstavbe sa ozvali niektorí odporcovia z radov verejnosti, ktorí argumentovali najmä obavou z možného ohrozovania obyvateľov odlietavajúcimi kusmi námrazy z listov vrtúľ, zmenou charakteru prírodného prostredia, negatívnym dopadom na pestovanie plodín či ohrozením niektorých zvierat.
Merania vplyvov na životné prostredie sme robili na špeciálnych prístrojoch a počítačových modeloch certifikovaných štátnou skúšobňou. Tým sme podriadili lokalizáciu stavby, v súlade s platnými zákonnými normami, odpovedal na kritické hlasy konateľ Green Energy Slovakia Tomáš Lacko. Za určitých špecifických poveternostných podmienok môže sa vytvárať námraza na listoch veternej elektrárne. Je to v zimnom období. Pokiaľ je námraza, veterná elektráreň je v pokoji, pretože anemometer, ktorý vydáva impulzy na jej činnosť, námrazu zaregistruje, vysvetlil Lacko.
Podľa primátora Senice Ľubomíra Parízka išlo o informatívne stretnutie s cieľom oboznámiť občanov so zámermi výstavby tak, aby mali ucelený obraz a mohli podávať prípadné námietky na Ministerstvo životného prostredia SR. Nakoniec budú rozhodovať poslanci a orgány štátnej správy, dodal primátor.
Konečný termín podávania námietok obyvateľmi na Ministerstvo životného prostredia je 20. augusta tohto roku.
bes ed