Viedeň 19. augusta (TASR) - Rakúsky úrad pre hospodársku súťaž BWB v júli vo svojej štúdii obvinil výrobcov pohonných látok, že v minulosti pri zdražovaní ropy upravovali ceny palív oveľa rýchlejšie, než keď cena komodity klesla.
Rakúsky koncern OMV, ktorý je najväčším dodávateľom pohonných látok na domácom trhu, v protianalýze tvrdenia úradu odmietol. Spôsob výpočtov BWB bol vraj "nezvyčajný" a mohol viesť "k nesprávnym výsledkom".
Rakúske združenie motoristov ÖAMTC v pondelok informovalo, že taká cenová politika spracovateľov ropy za 3,5 roka poškodila spotrebiteľov asi o 200 miliónov eur (6,02 miliardy Sk). Združenie žiada, aby sa peniaze dostali späť do peňaženiek motoristov. Údajne najlepším riešením by bolo, keby sa dočasne znížila daň na minerálne palivá. Motoristi by mohli prísť k svojim peniazom napríklad tak, že táto daň by na 8 mesiacov klesla o 3 centy (0,90 Sk).
Antištúdia OMV tvrdí, že BWB použil určité priemerné ceny ropy na amsterdamskej burze, kým bežne sa kalkuluje s dennými zmenami ceny komodity. Podľa autora antianalýzy profesora Viedenskej univerzity Gerharda Clemenza rozdielne metodiky môžu viesť k rozdielnym výsledkom.
OMV však chce spolupracovať s BWB na vypracovaní takej metodiky, ktorá by viedla k výpočtu korektnej ceny pohonných látok pre ich konečných spotrebiteľov, nech by ju použil ktokoľvek.
Tvrdenia v správe BWB odmietla aj rakúska dcéra British Petroleum BP Austria. Vo svojom stanovisku sa spoločnosť odvolala na analýzu "nezávislej poradenskej spoločnosti" JBC Energy. Tá v nej konštatovala, že metóda, ktorú použila, vedie k záveru, že BP postupoval úplne korektne tak vtedy, keď cena ropy na medzinárodnom trhu rástla, ako aj keď klesala.
Informovala o tom agentúra APA.