SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

po sklo a betón

Čínska stredná trieda si už môže dopriať bývanie, ktoré

sa blíži európskym štandardom. Na vidieku však stále chýba v domoch tečúca voda a záchod.

Číňania sa uspokoja aj s málom. Nepotrebujú obrovské byty. "My si myslíme, že dvojizbový byt je malý. Ale tu bežne žije v jednej miestnosti aj päť-šesť ľudí," hovorí o čínskej realite Slovenka Mária Boydová, ktorá žije už dvadsaťpäť rokov v Pekingu.

Keď sa do hlavného mesta prisťahovala, pohľad na metropolu bol na míle vzdialený súčasnej realite. Tam, kde dnes stoja nové nákupné strediská, hotely a šesťprúdové diaľnice, boli pred dvoma dekádami kukuričné a ryžové polia. Enormný hospodársky rast, ktorý odštartoval v 80-tych rokoch minulého storočia, však tvár Pekingu zásadne zmenil. Príliv zahraničných investícií priniesol rast životnej úrovne a ľudia presadli z bicyklov do volkswagenov a hutongy vymenili za byty vo vežiakoch s ústredným kúrením a teplou vodou.

Hutongy? Bez romantiky!

Aj dnes v okolí Zakázaného mesta, ako inak centrum Pekingu volajú, vidieť rady hutongov, čo sú typické úzke uličky pospájaných domčekov. V nich bývajú celé rodiny a na malom dvorčeku chovajú najmä sliepky. Väčšina týchto štvrtí padla za obeť masívnej výstavbe, no niektoré hutongy pamiatkári zachránili a dnes sú turistickými atrakciami. "Hutongy sú niečo veľmi pekné, ale zromantizované. Nikto z nás by tam nechcel bývať. Celá ulica má spoločný záchod. V zime tam prefukuje a vo vnútri je chladno, v lete je zase strašne teplo," opisuje vlastnú skúsenosť Mária Boydová.

Vysnívané činžiaky

Státisíce Pekinčanov preto vítajú stavbu nových činžiakov a panelákových štvrtí. Mnohé síce pripomínajú šedivé betónové sídliská z bývalého komunistického bloku, pre obyčajných ľudí sú však vysnívaným bývaním. Najmä staršie byty sú však kvalitatívne na nižšej úrovni, ako povedzme v bratislavskej Petržalke.

"Môj známy, univerzitný profesor, býva v osemposchodovom činžiaku a nemá v byte teplú vodu. Na kúrenie si nosí plyn," hovorí Slovenka žijúca v Pekingu.

Nerovnaký meter

Čína je komunistický štát, ktorý myslí na dobro "spriaznených" i zamestnancov štátu. Ak niekto pracuje ako učiteľ na univerzite alebo na pošte, môže prísť veľmi výhodne k bytu. V posledných rokoch je novinkou, že si ho môže odkúpiť aj do osobného vlastníctva.

Zamestnanci súkromných spoločností, ktorí sa radia do strednej a vyššej triedy, si môžu vziať na byt hypotéku a postupne dlh splácať. Pre túto klientelu sa stavajú luxusnejšie, priestranné byty s ústredným kúrením a vodou.

Centrum mesta - perspektívne a drahé

Peking prešiel v posledných rokoch vývojom, ktorý je známy aj zo západných metropol. Spočiatku si majetnejší ľudia kupovali byty na predmestí, kde je lepší vzduch a môžu mať aj záhradku. Centrum mesta, zhruba tri kilometre okolo Námestia nebeského pokoja, však začína byť opäť atraktívne a aj poriadne drahé. Veľký záujem je o byty v blízkosti novovybudovaných staníc metra, ktoré je dnes najrýchlejším dopravným prostriedkom, ak prihliadneme na neustále prepchaté ulice. Podľa štatistík zaevidujú úrady v Pekingu každý deň tisíc nových áut, ktoré mesto postupne zahlcujú. Supermoderné metro je rýchle, ale počas špičky neuveriteľne preplnené. Slušnému Európanovi sa ľahko stane, že sa do vagóna jednoducho nepretlačí a musí čakať na nasledujúci vlak.

Milionári si však v Číne nekupujú byty v centre. Uprednostňujú pompézne vily v okolí Pekingu. Typickou štvrťou horných desaťtisíc je napríklad Peking Riviera, vystavaná v európskom štýle aj s luxusnými bazénmi, klubovým domom, školami pre deti a bezpečnostnou službou.

Miesta, kam pokrok neprenikol

Čínsky hospodársky rast a s ním spojená lepšia kvalita bývania sa netýka každého. Východné pobrežie sa rýchlo rozvíja, keď však človek ide na západ, uvidí ľudí, ktorých sa pokrok takmer nedotkol.

Chudobu však vidieť aj v samotnom Pekingu. Nekvalifikovaní robotníci z vidieka, ktorí pracujú v pekinských továrňach alebo v posledných rokoch stavali olympijské športoviská, žijú stále v biednych podmienkach. V jednej izbe sa tlačia celé rodiny, prípadne niekoľko mužov, ktorí posielajú svoje zárobky na vidiek, kde žijú ich príbuzní. O úrovni bývania vidiečanov sa môžeme presvedčiť na vlastné oči už pár kilometrov za Pekingom, smerom k Čínskemu múru. Ľudia tam žijú v jednoduchých domoch, sociálne zariadenie je vonku a voda sa čerpá zo studne. Ostatní žijú v malých štvorposchodových bytovkách.

Realitný boom

Realitný trh v Číne podporuje masívna migrácia. Podľa odhadov sa vyše 150 miliónov Číňanov presťahovalo z provincií na východné pobrežie, kde z dedín a mestečiek začali vznikať miliónové metropoly. Typickým príkladom je bývalé rybárske mestečko Šenzen ležiace blízko Hongkongu.

Za necelé dve dekády sa zmenilo na dvanásťmiliónové moderné mesto. Práve prisťahovalci stoja za realitným boomom, ktorý neutícha a rásť bude podľa ekonómov aj ďalej. Podľa oficiálnych štatistík v auguste tohto roku sa medziročne zvýšili ceny bytov v sedemdesiatich najväčších čínskych mestách o sedem percent.

Tisíce vysťahovalcov

Na Slovensku často počúvame o spore miestnych obyvateľov, ktorí nechcú predať pôdu štátu na stavbu diaľnic. Čínsky režim si problémy nerobí, v miliardovej krajine je záujem jednotlivca na poslednom mieste. Švajčiarska organizácia Centrum pre bytové práva a násilné vysťahovanie informovala, že až jeden a pol milióna Pekinčanov muselo svoje pôvodné bydlisko opustiť pre olympiádu. "Úrady pritom používali taktiku zastrašovania, represií, väznenia a dokonca aj násilia proti nájomníkom a aktivistom," píšu v hodnotiacej správe. Čína tieto čísla odmieta a tvrdí, že pre stavbu športovísk či dôležitej infraštruktúry presťahovali iba šesťtisíc rodín.

Na mieste hutongov, ktoré zrovnajú so zemou vyrastajú mrakodrapy. Hutong určený na demoláciu s portrétom čínskych lídrov a olympijských vlajok. Majiteľka domu Yu Pingju tvrdí, že kompenzácia, ktorú jej úrady ponúkli, nestačí ani na prístavbu záchodu v Pekingu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (27. 9. 2023)
USD 1.061
AUD 1.654
CZK 24.411
JPY 157.870
CAD 1.432
GBP 0.870
HUF 388.880
PLN 4.609
CHF 0.968
SEK 11.654

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
  3. Všetkým lepí pred voľbami
  4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 162
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 589
  3. Všetkým lepí pred voľbami 7 091
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 909
  5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 120
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 071
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 468
  8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 982

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 816
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 876
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 309
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 166
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 745
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 727
  7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 22 880
  8. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 18 813
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volkswagen ID.7

Program s rozpočtom 300 miliónov eur ponúkal dotáciu až 10 200 eur pre majiteľov domov a elektromobilov.


TASR 2 h

Oproti minulému roku si svoju pozíciu zlepšilo o jednu priečku.


SITA 4 h
Ilustračná snímka.

Ceny medzimesačne klesli o 0,2 percenta.


TASR 6 h
Amazon

Žaloba je výsledkom niekoľkoročného vyšetrovania.


TASR 18 h

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 816
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 876
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 309
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 166
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 745
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 727
  7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 22 880
  8. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 18 813
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu