SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Biznis zostane, no zásah je zbytočný

Aby boli zmluvy o prevode nehnuteľností platné, budú musieť mať formu notárskej zápisnice alebo ich bude musieť autorizovať advokát. Vládny návrh Občianskeho zákonníka, ktorý čaká na schválenie v parlamente, proti sebe nezmieriteľne postavil najmä notáro

v a realitné kancelárie.

O tom, či nové administratívne opatrenie zmení trh, hovoríme s prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Ľubomírom Kardošom.

Realitné kancelárie doteraz oficiálny právny servis nesmeli robiť za peniaze. Jediné profesie, ktoré to mohli, môžu a zrejme aj naďalej budú môcť robiť, sú notári a advokáti. Prečo teda taký odpor voči novému zákonu?

Deväťdesiat percent realitných kancelárií zabezpečuje v rámci servisu a provízie aj právne relevantný prevod. Provízia je od troch do päť percent (pozn. red. z hodnoty prevádzanej nehnuteľnosti). Nerobia to v rámci svojho vzdelania alebo kompetencií, no majú zmluvy s externými právnikmi, s advokátmi alebo zamestnávajú interných právnikov. V novom návrhu vidíme dvojkoľajnosť - keď to pre klienta, ktorý platí za sprostredkovanie zabezpečíme my, načo ešte paralelne treba vytvoriť inštitút autorizácie, keď sa to pre občanov predraží? Realitná kancelária nebude zľavovať zo svojich požiadaviek na odmenu a občan k percentám zaplatí ešte tridsať, štyridsať tisíc korún za autorizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Výdaje sa ľuďom zvýšia. Prídu realitky o klientov?

Niektoré možno áno, no myslím si, že to, čím operuje notárska komora, že sa predíde podvodom... skôr to vidím tak, že pokiaľ je klient pod krídlami realitnej kancelárie a tá je dostatočne skúsená, vyhne sa problémom. Keď už nie rovno podvodu, tak minimálne problémom s nevyplatením celej kúpnej ceny. Každý by sa mal oboznámiť s procesom kúpy či predaja nehnuteľnosti, pretože nie je jednoduchý. Notár ani advokát to neurobia. Urobia len zmluvu.

Dobre sa počúva, že realitná kancelária by mala všetko ustriehnuť. Prax však býva niekedy iná. Existuje rad skúseností, kedy realitka prípad nedotiahla až do konca tak, že by nenastal právny problém. Nemyslíte si, že si realitné kancelárie privodili samé takúto nedôveru?

SkryťVypnúť reklamu

No, podľa toho, ako ktoré. Naša asociácia združuje stoosemdesiat členov. Títo sa riadia etickým kódexom, sú pod našimi stanovami a sú kontrolovateľné. Existuje okolo tisíc subjektov, ktoré sa nazývajú realitná kancelária a je to jeden človek, alebo ľudia, ktorí to robia podľa módy: mám realitnú kanceláriu, robím to rok alebo pol roka a potom budem predávať hrnce a potom autá. Tých treba odlišovať od takých, čo sú u nás napríklad osemnásť rokov. U našich sme sa pri sťažnostiach, ktoré nám píšu občania, nestretli s tým, že ak nastal chybný krok, že by išlo o opakujúci sa jav a že by naši členovia niečo nedokončili. Dá sa pomýliť, aj kôň má štyri nohy a predsa sa potkne. Skôr si myslím, že niečo nedotiahnu kancelárie, ktoré pôsobia na trhu dočasne a nie sú profesionáli. Teraz je našim hlavným cieľom urobiť komoru a chceme všetky subjekty dostať do komorového režimu. Ak budú sťažnosti, takéto kancelárie potom budeme vyraďovať z trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríte o komore a samoregulácii. V rozhovore pre televíziu JOJ odznelo, že vám ponúkli, aby ste boli treťou skupinou profesií, ktorá by mohla byť uvedená v zákone a autorizovať zmluvy. Prečo ste to nezobrali?

Nechceme nastúpiť do zlej novely. Oznámili sme ministrovi spravodlivosti, že by sme sa radi zúčastnili legislatívneho procesu a pomohli nastaviť systém tak, aby bol zaujímavý pre občana. Minister našu ponuku prijal, budeme mať pri zakladaní komory podporu, no napriek tomu sme nechceli ísť do navrhovaného systému tak, aby sme boli jedným zo subjektov. V navrhovanom znení vidíme monopol právnikov, keď zoberiem advokátov a notárov dokopy, alebo by to bol aj monopol nás. Prečo by však nemohol zmluvy robiť iný právne vzdelaný človek, ktorý do vymenovanej skupiny nepatrí? Napríklad prokurátor, sudca a prečo nie ktokoľvek... Prečo meniť zabehnutý systém z dôvodu, že sa diali podvody so zabezpečovacími prevodmi, s ktorými realitné kancelárie v žiadnom prípade nerobia? Ja som tiež advokát a hovorím proti sebe, len mám čapicu prezidenta národnej asociácie. Nech sa na mňa nehnevajú - novela nemá byť šitá horúcou ihlou len preto, že notári nemajú robotu.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to aj tak, že ste to nezobrali preto, lebo by ste museli mať tak ako notári štátom regulované cenníky?

Regulované cenníky neuznávame. Sme v trhovom prostredí a cena sa tvorí dohodou. Povedali na nás, že naše stanovisko k návrhu novely je účelové. Naše stanovisko je presne také, ako dalo v pripomienkovom konaní ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Aj tam boli argumentom občania a monopol.

A na to sa vôbec neprihliadalo.

Nemyslíte si, že z úst ľudí z realitného biznisu znie nepresvedčivo argument, že nová povinnosť sa predraží? Ak berie realitná kancelária dve-tri percentá provízie zo štvormiliónového bytu, hovoríme minimálne o osemdesiatich tisíckach korún. Podľa kalkulácie, ktorú pre SME urobila notárska komora za zápisnicu pri rovnakom byte sa zaplatí 13 300 korún plus daň z pridanej hodnoty...

SkryťVypnúť reklamu

Kto v tom nerobí, nevie to posúdiť. Keď bol boom, predali ste byt aj za týždeň. Stačila jedna vstupná obhliadka a jedna obhliadka s klientom, ktorý byt zobral. Dnes sa situácia otočila, pribudli bytové ležiaky. Aby ste predali byt potrebujete v prvom rade vlastnú kanceláriu. Tú si kúpite alebo prenajmete. Ďalšou položkou sú telefóny, aby ste mohli komunikovať s klientmi, autá, aby ste mohli ísť s klientmi na obhliadky a tak ďalej. To sú miliónové položky. Ak chcete, aby sa vám náklady vrátili, nemôžete brať desaťtisícové provízie. To môžu len, nazvime ich telefonisti, ktorí sedia doma a nemajú žiadne výdavky s kanceláriou, inzerciou a tak ďalej. Niekedy ideme na obhliadku s klientom aj päť, či desaťkrát a nepredáme. Každý realitný obchod realitka nedokáže sprostredkovať. Kto hovorí opak, klame. Popri jednom zrealizovanom obchode za osemdesiattisícovú províziu robíte aj tri-štyri nehnuteľnosti, ktoré nepredáte. Vždy nemáte exkluzivitu a tak sa stane, že vás niekto predbehne. Naše realitné kancelárie nie sú drahé. Napríklad v Rakúsku berú províziu aj päť percent a to od obidvoch strán. To realitné kancelárie v asociácii podľa etického kódexu nesmú. Nikde vo svete nie sú jedno alebo polpercentné provízie.

SkryťVypnúť reklamu

Novela zavádza jasnú situáciu u notárov - je to pre nich nový biznis. Advokáti už teraz takéto zmluvy robili a hovorí sa, že v rámci spolupráce ich realitkári tlačili do nízkych odmien za túto službu, napríklad, čo zmluva, to tisíc korún. Je to pravda?

To som ešte nepočul. Ja ako advokát by som zmluvu za tisícku nerobil, to by bola degradácia nášho stavu. U nás je bežná najnižšia odmena za jednu zmluvu, aj keď to advokát alebo podnikový právnik robí opakovane, od päť do desaťtisíc korún. Komplikované prípady, kde sú nevysporiadané spoluvlastnícke podiely, to sú už desaťtisíce. Za tisícku by to nerobil právnik, ale skôr koncipient, alebo sekretárka.

Hovoríte, že realitky provízie neznížia, lebo si ich odrobia. Pribudne nový poplatok u notára a advokáta, trh samotný však už nie je taký dynamický ako v časoch boomu. Čo to spôsobí?

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sa prispôsobia, poplatky sa nabalia do ceny. Zväčša je to tak, že predávajúci je spokojný vtedy, keď z predaja svojej nehnuteľnosti dostane určitú sumu peňazí. To, čo je primerane navyše sa zohľadní. Bude to však pre občanov bariéra v tom zmysle, že najmä ľudia z menších miest a obcí budú musieť za notármi cestovať. Bez objednania termínu na zmluvu ich neprijmú. Neverím, že to budú robiť na počkanie, možno spočiatku. Obchody sa skomplikujú a lehoty predĺžia. Kým my dohodneme zmluvu a obidve strany sa dohodnú, prejde aj päť sedení. Neverím, že notár za tú odmenu bude niekoľkokrát sedieť ku kúpnej zmluve a zapracovávať pripomienky.

Hlavným argumentom predkladateľa novely zákona je, aby za vyhotovenie zmluvy bol niekto zodpovedný. Realitné kancelárie v asociácii sú poistené proti realitnému riziku. Ak by nastala v dôsledku zlej zmluvy klientovi škoda, uhradili by mu ju z tejto poistky?

SkryťVypnúť reklamu

Za šesť rokov poistenia sme nemali ani jednu poistnú udalosť.

No ráta s tým poistka?

Poistenie proti realitnému riziku je určené na prípady, keby realitný subjekt niekde urobil chybu a vznikla by škoda. Neviem ani o jednom prípade, že by vznikla škoda z kúpnej zmluvy. Pokiaľ takéto zmluvy majú formálnu vadu, katastrálne úrady prerušia konanie a na chybu upozornia.

Nemyslím formálne chyby, ale dôsledky toho, keď zmluvu podpíše "vlastník", ktorý nie je skutočný vlastník a obchod je neplatný...

To neviem. Takýto prípad sme v rámci asociácie neriešili. Skôr to vidíme tak, že sa ministerstvo schovalo za zabezpečovacie prevody, teda situácie, keď nebankové subjekty dali pôžičky s neprimeranými podmienkami a keď ich občania nesplácali, zobrali im nehnuteľnosti. No to nie je realitný obchod. Je pravda, že sú podvodníci, ktorí predávajú niečo, čo im nepatrí. No robia to mimo realitných kancelárií, aby im na to neprišli.

SkryťVypnúť reklamu

O komore hovoríte už veľa rokov. Teraz ju už založíte?

Doteraz sme nemali podporu. Za minulej vlády nám ministerstvo vnútra fandilo, no proti bolo ministerstvo hospodárstva. Teraz máme podporu z viacerých ministerstiev aj zo strany pána Harabína.

Keď bude komora, budete sa uchádzať o to, aby aj realitné kancelárie mohli autorizovať zmluvy?

V prvom rade sme za to, aby sa navrhovaný monopol neschválil a aby sa novela pripravovala dôslednejšie, vypočuli sa námietky. Ak však parlament novelu schváli a budú iba dve skupiny odborníkov, ktoré budú môcť zmluvy dávať do zápisnice alebo autorizovať, budeme chcieť dostať sa medzi nich s naším systémom práce ako tretí subjekt. Čo iné nám zostáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (21. 9. 2023)
USD 1.070
AUD 1.650
CZK 24.388
JPY 158.280
CAD 1.437
GBP 0.865
HUF 383.700
PLN 4.640
CHF 0.960
SEK 11.880

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 3. Ktorá cestovka je top? Toto je stávka na istotu
 4. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 2. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 3. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 4. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 5. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 7. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 8. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 242
 2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 786
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 732
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 243
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 208
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 2 938
 7. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 924
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 878

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 58 479
 2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 40 607
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 473
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 14 638
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 738
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 170
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 436
 8. Ján Valchár: Ešte raz o Kryme 5 595
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič, Robert Kaliňák a Richard Glück

Jedna vec je teória v školách, ale toto je skutočný život, tu ide o všetko. Mor ho!


20. sep
Zuzana Kepplová.

Dištanc od šéfa OĽaNO sa robí inak.


3 h

Slovensko ohrozuje Smer aj Progresívne Slovensko, tvrdí.


a 1 ďalší 3 h
Pixxla Sigord na východnom Slovensku

Lukáš Kubica zo spoločnosti Pixxla získal ocenenie Mladý inovatívny podnikateľ roku 2023.


3 h

Neprehliadnite tiež

Práce na križovatke D1 a D4 sa začali.

Motoristi sa musia pripraviť na uzavretý pripájaci pruh z Bratislavy až po Zlaté piesky.


57m
Ilustračné foto.

O grant je potrebné požiadať do 8. decembra tohto roka.


TASR 1 h
Na žraloky modré začali poľovať kosatky.

Majetok firmy sa v ozdravnom procese začal akosi strácať.


1 h
Pohľad na budovu Britskej centrálnej banky.

Banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni.


SITA 2 h

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 58 479
 2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 40 607
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 473
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 14 638
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 738
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 170
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 436
 8. Ján Valchár: Ešte raz o Kryme 5 595
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu