WASHINGTON.
Federálna vláda pristúpila k tomu kroku v dôsledku poklesu kapitálu oboch finančných ústavov. Minister financií Henry Paulson odôvodnil nevyhnutnosť kroku tým, že "americká ekonomika a naše trhy sa nedostanú z problémov, pokiaľ sa nepodarí prekonať korekciu na trhu s nehnuteľnosťami".
Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré ručia za polovicu hypotekárnych úverov v celkovej hodnote 12 biliónov USD (243,06 bilióna Sk), sa dostali už do takej nepriaznivej situácie, že jej ďalšie zhoršenie by spôsobilo silné krízové javy na americkom finančnom trhu, ale aj na celom svete.
Fannie Mae a Freddie Mac zaznamenali vo svojom podnikaní za posledných 12 mesiacov stratu takmer 14 miliárd USD. Ich veľkí akcionári, vrátane zahraničných centrálnych bánk, začali prejavovať čoraz väčšie obavy o ich životaschopnosť.
Paulson objasní podrobnosti o štátnej kontrole Fannie Mae a Freddie Mac na dnešnom stretnutí ministrov financií siedmich priemyselne najvyspelejších štátov sveta (G7).
Opatrenie americkej vlády malo priaznivý vplyv na burzy v Ázii. Ich indexy vzrástli priemerne o 4 %. Japonský minister financií Bunmei Ibuki uviedol, že rozhodnutie prevziať kontrolu nad ústavmi odstránilo jeden z faktorov neistoty v Spojených štátoch. Očakáva sa, že akcie na Newyorskej burze cenných papierov (NYSE) dnes po jej otvorení prudko vzrastú.
Kontrolu nad ústavmi prevzala Federal Housing Finance Agency (FHFA) a bude ich riadiť až dovtedy, kým sa ich "zdravie" plne neobnoví.
Americký prezident Georgea W. Bush povedal, že prevzatie kontroly nad Fannie Mae a Freddie Mac sa stalo nevyhnutnosťou, lebo v splácaní svojich záväzkov zaostávali o 1,6 bilióna USD. Bush dodal, že tento fakt predstavoval "neakceptovateľné riziko pre širší finančný systém a naše hospodárstvo".
Informovala o tom agentúra Reuters.