e. Je nemysliteľné, aby sa prípadné opravy robili pod mojím domom, mohlo by dôjsť k škodám na mojom majetku. Čo mám robiť, aby nedochádzalo ku konfliktom vrátane svojvoľného vstupu suseda na môj pozemok? čitateľka
Ako stanovuje Občiansky zákonník, vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť, pričom tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
Uvedené ustanovenie však neznamená, že sused môže na váš pozemok vstupovať ľubovoľne podľa svojho uváženia. Základným predpokladom oprávnenosti jeho vstupu na váš pozemok je nevyhnutnosť opráv alebo obhospodarovania susedovho majetku.
Ak sa domnievate, že tieto podmienky sused nespĺňa, Občiansky zákonník vám priznáva právo na ochranu. V praxi to znamená podanie takzvanej zapieracej žaloby na uloženie zákazu neoprávneného rušenia vášho vlastníckeho práva. Pri určení povinnosti suseda zriadiť si vlastnú vodovodnú šachtu zohrá dôležitú úlohu fakt, či ste suseda pri predaji domu informovali o stave vodovodnej šachty a či bol uzrozumený s tým, že v budúcnosti bude povinný si vybudovať vlastnú šachtu. Ak áno, vaša žaloba má, podľa môjho názoru, veľkú šancu na úspech.
Naopak, ak nie, je tu možnosť, že sa sused bude na súde domáhať zriadenia vecného bremena - práva vedenia potrubí cez váš pozemok a práva pripojenia sa cez vašu šachtu, alebo aj práva prechodu k šachte. V prípade, ak by uspel, museli by ste jeho vstupy na váš pozemok vo vymedzenom rozsahu strpieť.
Pýtate sa, ako máte zabrániť konfliktom. Moja odpoveď je - dohodou. Ak sa nedohodnete, môžete sa úpravy pomerov domáhať na súde. Pri svojvoľnom vstupe ktorejkoľvek osoby na váš pozemok, môžete privolať políciu. Stále však platí, že v prípade už uvedenej nevyhnutnosti ste povinná vstup suseda na svoj pozemok zniesť.