Bratislava. Poslanci Národnej rady (NR) ho dnes posunuli do druhého čítania.
Súčasný právny systém podľa predkladateľa návrhu, ktorým je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, nezabezpečuje každej fyzickej osobe prístup k sociálnej službe, ak je na ňu odkázaná a nevytvára vhodné podmienky pre zotrvanie klienta v prirodzenom, domácom sociálnom prostredí. Preto bude môcť sociálnu starostlivosť poskytovať aj súkromná právnická osoba, či právnická osoba zriadená samosprávnym krajom, v ktorého kompetencii je po decentralizácii aj poskytovanie sociálnych služieb pre svojich obyvateľov.
V návrhu sú podrobne upravené povinnosti poskytovateľa sociálnej služby. Ide napríklad o povinnosť poskytovateľa sociálnych služieb vypracovať a dodržiavať procedurálne, personálne a prevádzkové podmienky poskytovania sociálnej služby, tzv. štandardy kvality. Poskytovateľ je ďalej povinný napríklad vypracovať individuálny rozvojový plán klienta, dodržiavať maximálny počet klientov na jedného zamestnanca a za účelom zvýšenia profesionality práce vypracovať a uskutočňovať program supervízie.
Návrh zákona rozdeľuje sociálne služby do niekoľkých skupín, v závislosti od povahy nepriaznivej sociálnej situácie alebo od cieľovej skupiny, ktorej sú určené. Zákon tiež zavádza nové sociálne služby ako odľahčovaciu službu, sprostredkovanie tlmočníckej služby, sprostredkovanie osobnej asistencie, pomoc pri výkone opatrovníckych práv a povinností, sprievodcovskú a predčitateľskú službu, tlmočnícku službu, požičiavanie pomôcok, monitorovanie a signalizáciu potreby pomoci, krízovú pomoc poskytovanú prostredníctvom telekomunikačných technológií.
Taktiež návrh prináša niekoľko nových druhov zariadení ako napr. nocľaháreň, domov na pol ceste, nízkoprahové centrá, zariadenie núdzového bývania, zariadenie dočasnej starostlivosti o deti, špecializované zariadenie a integračné centrum.
Nový zákon si podľa predpokladov MPSVR vyžiada navýšenie verejných výdavkov z rozpočtov obcí a samosprávnych krajov v roku 2009 o 2,104 miliardy Sk (69,86 milióna eur), v roku 2010 o 2,165 miliardy Sk (71,89 milióna eur) a v roku 2011 o 2,234 miliardy Sk (74,19 milióna eur).