BZEMNICA. Samospráva sa na výstavbe areálu predbežne dohodla s firmou L'Energie verte, ktorá je dcérou bratislavskej investičnej spoločnosti Danubia Invest. Investíciou obec podmienila súhlas na výstavbu elektrárne, povedal ČTK starosta Bzenice Jozef Dekýš.
"Táto firma ako jediná pristúpila na našu požiadavku," povedal Dekýš. O výstavbu malej vodnej elektrárne pri Bzenici mali okrem Danubie Invest záujem aj firmy Eco-Project, Hydroenergia či miestna Velma ZH zo Žiaru nad Hronom. Obec má pri rieke Hron takmer 14 hektárov pozemkov a obáva sa ich znehodnotenia zvýšením hladiny spodnej vody po spustení elektrárne. Riešením by mala byť práve rekreačná zóna s jazerom.
Podľa Miroslava Pančíka z Danubia Investu už bol dokončený projekt na novú vodnú plochu a firma podala návrh na územné konanie. Projekt výstavby elektrárne však zatiaľ postupuje pomaly pre vplyvy plánovanej stavby na životné prostredie. Proti výstavbe vodných elektrární na Hrone sú podľa Pančíka najmä rybári a zdržanlivá je aj Štátna ochrana prírody.
Záujemcov o výstavbu vodných elektrární na rieke Hron pribúda. V minulosti skúmala možnosti postaviť vodný zdroj v Banskej Bystrici firma Energo-Aqua a pri Sliači chcela zasa stavať firma Hener MVE. Ďalšie elektrárne by mohli vyrásť napríklad pri Šášovskom Podhradí či pri Želiezovciach. Rozpočty jednotlivých stavieb sa pohybujú od 100 do 300 miliónov korún (3,32 až 9,96 milióna eur) a výkony plánovaných elektrární kolíšu od niekoľko sto kilowattov až po tri megawatty. Podľa odhadov odborníkov by mohlo na Hrone vzniknúť spolu 23 vodných elektrární s celkovým výkonom 35 megawattov elektrickej energie.