Bratislava 26. septembra (TASR) - Materiál, na príprave ktorého sa podieľala Európska rada, formuje výzvy a odporúčania pre vlády, neziskové organizácie i jednotlivcov. Na podujatí participovala Americká obchodná komora na Slovensku.
Eurokomisár Vladimír Špidla vo svojom príspevku uviedol, že strata osôb v aktívnom veku na starom kontinente bude do roku 2050 predstavovať 40 miliónov ľudí, a preto sa na túto situáciu každá vláda - vzhľadom na špecifiká trhu práce - musí zodpovedne pripraviť.
Okrem toho, že vlády budú účinne presadzovať zmeny vo vzdelávaní ľudí, bude dôležité celoživotné vzdelávanie dospelých, čo spôsobí, že občania v dôchodkovom veku sa budú aktívne zúčastňovať na živote spoločnosti.
Jednotlivé vlády, doplnila štátna tajomníčka rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny SR Emília Kršíková, budú musieť koncipovať sociálnu politiku tak, aby sa prispôsobovali starnutiu obyvateľstva. Nové opatrenia budú musieť smerovať na vyrovnanie sa s hospodárskym dopadom starnutia v spoločnosti, s úbytkom pracovnej sily či dôchodkovým zabezpečením a zdravotnou starostlivosťou o túto skupinu občanov. Komplexne a systematicky rad týchto otázok bude riešiť aj Rada vlády pre seniorov. Ide o koordinujúci a poradný orgán vlády SR, ktorý pôsobí od augusta tohto roka. "Veríme, že rada ako forma ochrany starších ľudí napomôže riešiť relevantné problémy tak, aby sa dosiahli multiplikačné efekty," uviedla Kršíková.