BRATISLAVA. m kontinente.
"Štúdia mapuje problematiku starnutia a naznačuje dva možné scenáre budúceho vývoja. Odborná verejnosť a zástupcovia rezortu práce na Slovensku sa s ňou oboznámili v piatok 26. septembra," oznámila manažérka s. r. o. IBM Slovensko Carmen Čapkovič.
Štúdia vyzýva európske krajiny, aby urýchlene podnikli urgentné kroky na zreformovanie svojich inštitúcií s cieľom posilniť svoj sociálny systém pre budúce generácie. Povzbudzuje krajiny, regióny, podniky a jednotlivcov k tomu, aby zohrávali svoju úlohu v rámci sprístupnenia dnešných sociálnych hodnôt generáciám zajtrajška.
"Oslovené subjekty musia spolupracovať, aby schémy sociálnej ochrany zostali udržateľné aj v budúcnosti," píše sa v štúdii. Ide najmä o zlepšenie školenia a vzdelávania pre staršie skupiny obyvateľstva ako aj účasť žien, mladých ľudí, starých ľudí a imigrantov - pracovné sily. Dokument prvý raz zverejnený v lete tohto roka ďalej uvádza, že predovšetkým podniky by mali a musia robiť viac. Existuje totiž teraz iba málo podnikov, ktoré našli účinné spôsoby ako sa vyrovnať s výzvou starnúcej pracovnej sily.
Hoci sa priemerná dĺžka života predĺžila, mnoho ľudí začína z radov pracovnej sily predčasne vystupovať z dôvodu predčasného dôchodku. Spolu s celkovo nízkou mierou účasti pracovnej sily Európa disponuje sieťou sociálneho zabezpečenia, ktorú bude čoraz zložitejšie financovať.
Podľa Európskej komisie by malo byť na starom kontinente do roku 2030 o 20,8 milióna menej ľudí v produktívnom veku. Znamená to, že zhruba dvaja ľudia v produktívnom veku budú podporovať každého dôchodcu v porovnaní s pomerom štyri ku jednej, ktorý prevláda v súčasnosti. Toto spôsobí extrémny tlak na štátne financie a ohrozí dlhodobú fiškálnu udržateľnosť, píše sa v štúdii.