BRATISLAVA. Kríza na svetových finančných trhoch nebude krátka a potrvá ešte ďalších osem až desať rokov, tvrdí analytik ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Peter Staněk. Hlavný problém dnešnej situácie podľa neho nie je v hypotekárnom bankovníctve, ale v extrémnom zvýšení zadlženia obyvateľstva a vo vysokom vnútornom čerpaní zdrojov podnikmi. Rozhodujúci však podľa jeho slov je absolútne hroziaci kolaps akciových trhov. Uviedol to v pondelok na tlačovej besede venovanej predstaveniu Dlhodobej vízie rozvoja slovenskej spoločnosti, v ktorej sú zohľadnené aj spomínané riziká. Vízia pritom poukazuje na možný budúci vývoj Slovenska, ktorý sa však bude ďalej spresňovať vzhľadom na realizáciu jednotlivých krokov v ďalšom období.
Vízia, ktorá ponúka pohľad na možný vývoj Slovenska v horizonte do roku 2030, zohľadňuje aj súčasné globálne trendy. Podľa Petra Staněka sa však v rámci vízie venuje veľká pozornosť aj podpore domácich podnikateľských subjektov. Upozornil pritom na fakt, že celý hospodársky rast Slovenska je v súčasnosti z 92 % produktom činnosti jednej slovenskej a 224 transnacionálnych zahraničných korporácií. Tieto subjekty pritom podľa jeho slov tvoria 90 % slovenského exportu a až 92 % zisku vytvoreného v nefinančnej sfére. Ako ďalej zdôraznil, oni určujú úspešnosť celej slovenskej ekonomiky. "Toto sú faktory, ktoré vťahujú národnú ekonomiku do globálneho sveta a oni určujú jej úspešnosť," konštatoval Staněk. Ako ďalej uviedol, súčasným problémom sveta je 531 bil. USD fiktívnych aktív, ktorých reálna hodnota dosahuje zhruba 60 bil. USD. Na veľký podiel špekulácií na finančných trhoch upozornil aj riaditeľ ekonomického ústavu SAV Milan Šikula. Podľa neho je problém aj v tom, že globalizácia do určitej miery eliminovala reguláciu a kontrolu, a to je jeden z dôvodov, prečo bude potrebné venovať zvýšenú pozornosť v tejto oblasti na národnej úrovni.
Dlhodobá vízia rozvoja slovenskej spoločnosti, na ktorej spolupracovalo vyše sto expertov rôznych vedeckých pracovísk, je otvoreným dokumentom a prináša viacero pohľadov na vývoj Slovenska do nasledujúceho obdobia. Výsledky výskumu obsiahnutého v tejto vízii sa využijú pri spracovaní následných strategických postupov pri dosahovaní vytýčených cieľov. Podľa Milana Šikulu predstavuje spracovaná vízia dôležitý východiskový krok pre ďalšie aktivity. Úrad vlády SR sprístupnil víziu rozvoja spoločnosti na svojej internetovej stránke pre všetkých záujemcov, ktorí sa k nej chcú vyjadriť.