BRAATISLAVA. Globálna finančná kríza sa môže slovenských občanov dotknúť v dvoch oblastiach. Podľa analytika a prognostika Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Kárásza jedna sa týka ich úspor v bankách. Podľa neho v tejto oblasti môžu byť zatiaľ pokojní, lebo slovenský finančný sektor bezprostredne ohrozený nie je.
Dôvodom je skutočnosť, že slovenský finančný sektor nie je nejako významnejšie previazaný s rizikovými aktívami tak v USA ako aj Európe. Treba si však uvedomiť, že finančná kríza postupuje a to, čo bolo vrcholom ľadovca pred dvomi týždňami, tak teraz sa z toho ľadovca objavuje stále viac a viac.
Druhou oblasťou je oblasť hospodárskeho rastu, pretože Slovensko je otvorenou ekonomikou a export zohráva v raste hrubého domáceho produktu (HDP) rozhodujúcu úlohu. Čím nižší hospodársky rast, tým nižšie zárobky. Takže z tohto hľadiska už aj v tomto roku ale aj v roku nastávajúcom Slováci budú zarábať menej, než by zarábali, keby globálnej finančnej krízy nebolo. Je však potrebné si uvedomiť, zdôrazňuje analytik, že i napriek týmto problémom rast slovenskej ekonomiky bude podstatne vyšší aj v tomto ale aj budúcom roku, než je predpoklad pre Európsku úniu ako celok.
Podľa Kárásza aj súčasná kríza ukázala nutnosť sprísniť kontrolné a regulačné mechanizmy štátu. V tejto súvislosti poznamenal, že jedným z najúspešnejších a najžiadúcejších krokov v minulosti bolo oddlženie bánk. Stálo to síce viac ako 120 miliárd Sk (3,98 miliardy eur), ale zároveň sa Slovensko stalo zaujímavým pre investorov tak vo finančnom ako aj priemyselnom sektore.