BRUSEL. Celoštátny štrajk proti rastúcim cenám v pondelok ráno ochromil dopravu v celom Belgicku. Zrušené museli byť všetky linky vysokorýchlostných medzinárodných vlakov zabezpečujúce spojenie s mestami v Nemecku, Holandsku, Francúzsku a Veľkej Británii.
Vlna protestov zasiahla aj regionálne vlakové spojenia, čo spôsobilo počas rána až 300-kilometrové zápchy. Ochromený bol taktiež prístav v Antverpách, kde protestujúci blokovali vchod. Samotní zamestnanci prístavu sa však do protestov nezapojili. V Bruseli počas štrajku nepremávali žiadne električky, čiastočne obmedzené bolo aj fungovanie metra a autobusová doprava.
Belgické odbory protestujú proti neschopnosti vlády reagovať na rast cien v krajine a vyzývajú ju, aby čo najskôr prijala opatrenia na zmiernenie vplyvu inflácie. Protesty majú byť jasným signálom vláde predtým, ako 14. októbra v parlamente predstaví svoj návrh rozpočtu na rok 2009. Odborári vláde vyčítajú neschopnosť pri potlačení inflácie v Belgicku, ktorá v júli dosiahla úroveň 5,9 %, čo je najvyššia miera za posledných 24 rokov.