BRATISLAVA. Prezentovať novú publikáciu Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky a získať spätná väzbu a námety z hospodársko-politickej sféry je cieľom konferencie Ekonomického ústavu SAV, ktorá sa uskutočňuje v Bratislave. Podnetné myšlienky z diskusie tvorcovia publikácie zapracujú do ďalšieho výskumu tejto problematiky, avizoval vedúci autorského kolektívu štúdie Menbere Workie Tiruneh.
Terajšia globálna kríza, uviedol generálny riaditeľ sekcie európskej politiky a vedomostnej spoločnosti Úradu vlády SR Pavel Holík, je hlboká, nie je však cyklická. Jej riešenie si vyžaduje globálne reformy. Ukazuje sa, že ak sa uplatňuje iba zákon trhu, získavajú bohatí. Globálny svet potrebuje aj solidaritu, dodal.
Hoci finančná kríza prepukla v USA, je výsledkom pôsobenia viacerých zmien, poznamenal Tiruneh. Medzi faktory, ktoré postupne menili svet a vyústili do krízy, pričom jej koniec je ďaleko, menoval prehlbovanie procesu globalizácie. Prejavom toho bol rast svetového exportu v rokoch 2004 až 2007 o 8,7 % % pri raste HDP o 3,8 %.
Novým sa stal aj smer toku kapitálu. Presúva sa viac z rozvíjajúcich sa krajín do vyspelých, kde klesla úloha štátu a znížil sa rast. Ťažisko ekonomického rastu sa z USA a vyspelých ekonomík preniesol do krajín ako Čína. Zmena postihla tiež obchod, čo ovplyvnil rast cien komodít (ropa, zlato, meď, hliník).
Ako faktor rastu produkcie a produktov s vyššou pridanou hodnotou sa podľa publikácie stali informačné a telekomunikačné technológie.
Nízke úrokové sadzby v USA, prudký pád amerického dolára a bublina na trhu nehnuteľností nastoľujú podľa Tiruneha otázku, či je už koniec hegemónie USA. Na otázku, či bez rozvíjajúcich sa krajín môžu vyspelé ekonomiky existovať odpovedal "ani nie".
Publikácia poukázala na mnohonásobné krízy (potravinová, ropná), ktoré sa uskutočňujú v rovnakom čase a sú sprevádzané poklesom dolára. Tieto krízy viedli ku globálnemu vývoju miery inflácie. Nízke úrokové sadzby v USA využívali ľudia na čerpanie úverov a zadlžovali sa. Rast cien realít oproti pôvodným však spôsobil, že úvery nedokázali splácať. Panika z finančnej nestability postihla vlády, banky, investorov a domácnosti na celom svete. Zostáva na koordinovanom postupe vlád, aby našli riešenia a na globálnu krízu sa adaptovali, poznamenal Tiruneh.