WASHINGTON. Maďarsko dosiahlo dohodu s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou, ktoré by mali krajine poskytnúť ekonomický záchranný balíček. Ten by mal Maďarsku pomôcť stabilizovať hospodárstvo, na ktorý mala veľmi negatívny dopad súčasná svetová finančná kríza. Informoval o tom MMF. "Celkový objem podporného finančného balíčka oznámime okamžite po tom, čo budú definitívne schválené všetky jeho detaily. K tomu by malo prísť v priebehu niekoľkých najbližších dní," uviedol vo vyhlásení Dominique Strauss-Kahn, generálny riaditeľ MMF. Vo svojom vyhlásení však bližšie nenaznačil, akú hodnotu by mohol spomínaný záchranný balíček dosiahnuť. Finančný balík by mal Maďarsku pomôcť udržať si hospodársku stabilitu a zlepšiť výhľad na hospodársky rast krajiny.
Maďarsko požiadalo MMF a Európsku centrálnu banku o pomoc na začiatku tohto mesiaca po tom, čo viacerí investori začali s predajom akcií maďarských spoločností. Maďarský forint sa postupne prepadol a trh s vládnymi záväzkami zostal paralyzovaný pre obavy z ďalšieho vývoja maďarskej ekonomiky. Krajina, ktorá je členom Európskej únie, vstúpila do rozhovorov s MMF na začiatku októbra s nádejou, že by fond mohol pomôcť obnoviť dôveru na padajúcich maďarských trhoch. Maďarská vláda a centrálna banka už podnikli sériu opatrení na povzbudenie domácej meny a finančných trhov, pričom centrálna banka zvýšila v snahe podporiť maďarský forint úrokové sadzby o 300 bázických bodov na 11,5 %.
Úver dostane aj Ukrajina
Medzinárodný menový fond (MMF) poskytne Ukrajine úveru vo výške 16,5 mld. USD. Ten by mal krajine pomôcť obnoviť dôveru v bankovom sektore a posilniť menu, ktorú oslabila pretrvávajúca finančná kríza. Poskytnutie úveru ešte musí schváliť výkonná rada MMF. Informoval o tom denník Financial Times na svoje internetovej stránke. Generálny riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn sa vyjadril, že fond s Ukrajinou uzatvoril predbežnú dvojročnú dohodu, pričom vraj ide o štandardný postup pri poskytovaní úveru krajinám, ktoré urýchlene potrebujú posilniť svoju menu.
Generálny riaditeľ MMF však ďalej upozornil, že MMF vyplatí Ukrajine úver len v prípade, aj ukrajinská vláda schváli balíček legislatívnych opatrení, ktoré zvýšia dôveru a likviditu v zasiahnutom sektore. Hospodárstvo Ukrajiny utrpelo najmä pre klesajúci dopyt po oceli, ktorá je hlavným vývozným tovarom krajiny a pre zvyšujúci sa deficit bežného účtu platobnej bilancie. Ukrajinská centrálna banka uvoľnila na posilnenie meny v priebehu predchádzajúcich týždňov približne 3 mld. USD zo svojich rezerv.
Island potrebuje ďalšie miliardy
Island potrebuje na stabilizáciu svojej ekonomiky ďalšiu finančnú pomoc vo výške 4 mld. USD. V pondelok to v rozhovore pre fínsky denník Helsingin Sanomat uviedol premiér krajiny Geir Haarde. "Je ťažké hovoriť o presných číslach, ak by sme však dostali ďalšie 4 mld. USD, v súčasnej situácii by to pomohlo," uviedol premiér. Severská krajina, ktorú v plnej miere zasiahla finančná kríza, požiadala Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc vo výške 2 mld. USD. Pôžička má slúžiť na revitalizáciu skolabovaného bankového sektora, naštartovanie obchodovania s miestnou menou a zmiernene dôsledkov spomalenia ekonomiky.
MMF uviedol, že jeho tím v Reykjaviku dospel k dohode s vládnymi predstaviteľmi. Dohodli sa na ekonomickom programe, ktorý je naviazaný na finančnú pomoc pre krajinu. Dohodu medzi islandskou vládou a menovým fondom musí ešte schváliť výkonná rada MMF. Premiér Haarde sa však vyjadril, že očakáva jeho schválenie v priebehu desiatich dní.